Uzbekistan wybiera Rosję i Chiny

05-11-16 Promocja 0 comment

uzbekistan-487114_640Rustam Azimow – pierwszy wicepremier, przewodniczący delegacji Uzbekistanu na  15-e. posiedzenie SzOW (Szanghajska Organizacja Współpracy), które odbyło się w stolicy Kirgistanu Biszkeku 3 listopada br., oznajmił, że Uzbekistan pozostaje wierny zasadom “uzbeckiego modelu rozwoju”, które został zdefiniowane przez 1go prezydenta, świętej pamięci Isloma Karimowa. Ten model polega przede wszystkim na rozwoju stosunków handlowo -gospodarczych z sąsiadami oraz członkami SzOW.

“W chwili obecnej Uzbekistan wraz ze swoimi partnerami: Federacją Rosyjską, ChRL oraz , najbliższymi sąsiadami – Kazachstanem, Kirgistanem i Tadżykistanem – podejmuje konkretne kroki w kierunku rozwoju stosunków handlowo-gospodarczych i  inwestycyjnych “, – powiedział Azimow. Wicepremier podkreślił przy tym, że Uzbekistan teraz jak nigdy przedtem, potrzebuje inwestycji z Chin i Rosji.

Przypomnijmy, że SzOW  to regionalna organizacja, powołana 15 czerwca 2001 przez Rosję, Chińską Republikę Ludowa, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan (istniejącą od 1996 tzw. Szanghajską Piątkę), w 2001 dołączył do niej Uzbekistan. Jej celem jest wzmocnienie regionalnego bezpieczeństwa w Azji Środkowej, poprzez wielopłaszczyznową współpracę Rosji i Chin.

Źródło: ca-news.org

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium