W Azerbejdżanie odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne, opozycja nie uznaje ich wyników

11-02-20 Promocja 0 comment

9 lutego w Azerbejdżanie odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne. Zostały one przełożone z końca 2020 roku na początek lutego po samorozwiązaniu obecnego parlamentu z inicjatywy rządzącej Partii Nowy Azerbejdżan.

W obecnych wyborach o 125 mandatów ubiegało się 1314 kandydatów, w tym część przedstawicieli opozycji (główni przedstawiciele opozycji – Narodowa Rada Sił Demokratycznych Azerbejdżanu oraz Narodowy Front Azerbejdżanu zbojkotowały wybory). Zgodnie ze wstępnymi wynikami opublikowanymi przez Centralną Komisję Wyborczą, zwyciężyła związana z prezydentem Alijewem Partia Nowy Azerbejdżan, uzyskując 65 mandatów i zachowując tym samym większość w parlamencie.

Większość zwycięzców to deputowani poprzedniej kadencji – 78 posłów zachowało swoje fotele. 10 mandatów zdobyli przedstawiciele mało znanych partii, a 43 mandaty – niezależni kandydaci. Spośród realnej opozycji do parlamentu wszedł tylko Erkin Gadirli, członek zarządu niezarejestrowanej partii Republikańska Alternatywa, który wystartował jako niezależny kandydat.

Według wstępnych danych frekwencja wynosiła 47,81%.

Azerska opozycja poinformowała, że nie uznaje wyników głosowania i wskazała na wiele odnotowanych naruszeń. Arif Hajili, szef partii Musavat, powiedział, że wybory sfałszowano całkowicie – w wielu przypadkach te same osoby głosowały w kilku lokalach wyborczych, dochodziło do prób zamiany urn wyborczych, naciskano na obserwatorów i członków komisji oraz zawyżono frekwencję – wg Hajiliego w rzeczywistości nie wyniosła ona nawet 20%.

Tymczasem Centralna Komisja Wyborcza twierdzi, że naruszeń było niewiele, a każdy przypadek jest badany. Na razie nie ma żadnych oświadczeń ze strony organizacji międzynarodowych, które monitorowały wybory. Prorządowe media cytują natomiast indywidualnych obserwatorów chwalących przebieg głosowania..

Źródło: kavkaz-uzel.eu, jam-news.net

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium