W ciągu pierwszego roku swojej kadencji prezydent Mołdawii Igor Dodon siedem razy spotkał się z Władimirem Putinem

14-11-17 Promocja 0 comment

13 listopada mija równo rok od momentu, kiedy przywódca socjalistów Mołdawii Igor Dodon został wybrany na prezydenta republiki. Prorosyjski polityk wygrał wybory pokonując Maię Sandu w drugiej turze z wynikiem 52,11% do 47,89%.

W pierwszym roku sprawowania urzędu Igor Dodon spotkał się siedem razy z Władimirem Putinem, natomiast ani razu ze swoimi odpowiednikami z sąsiednich krajów. Poinformował o tym portal Point.md. Prezydent odbył także spotkania patriarchą Rosji Cyrylem oraz papieżem Franciszkiem, a także spotkał się  z przywódcą separatystycznej republiki Naddniestrze.

Na poziomie deklaratywnym Igor Dodon wielokrotnie wchodził w konflikt z przedstawicielami rządzącej Partii Demokratycznej Mołdawii, w szczególności z przewodniczącym parlamentu Andrianem Candu, premierem Pavłem Filipem, a nawet z przywódcą demokratów, oligarchą  Vladem Plahotniuciem. Mimo to analitycy i politycy opozycyjni oskarżają głowę państwa o tajną zmowę z Partią Demokratyczną, zwłaszcza po tym, jak socjaliści i demokraci wspólnie przegłosowali w parlamencie wprowadzeni mieszanego systemu wyborczego.

Spór pomiędzy prezydentem a rządem sprawił, że 17 października Trybunał Konstytucyjny Mołdawii przyznał przewodniczącemu parlamentu prawo podpisywania dekretów o powołaniu nowych członków rządu w związku z tym, że  Igor Dodon dwukrotnie odrzucił kandydaturę ministra obrony Eugena Sturzy, zaproponowaną przez proeuropejskiego premiera. Jest to pierwszy przypadek w historii współczesnej Mołdawii, kiedy przewodniczący parlamentu zastępuje w roli głowy państwa urzędującego prezydenta.

Źródło: Point.md

Opracowanie Bis – Biuletyn Informacyjny Studium