W Moskwie odbyła się Defilada Zwycięstwa

24-06-20 Promocja 0 comment

24.06.2020

Na Placu Czerwonym w Moskwie odbyła się przełożona z dnia 9 maja tradycyjna Defilada na cześć 75. rocznicy zwycięstwa w wojnie z Niemcami hitlerowskimi.

Na trybunie honorowej obok prezydenta Rosji Władimira Putina prócz weteranów zasiedli prezydenci Białorusi, Kazachstanu, Mołdawii, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Serbii, przedstawiciel władz Bośni i Hercegowiny oraz przywódcy nieuznawanych republik Abchazji oraz Osetii Południowej.

Prezydent Kirgizji, który też przybył do Moskwy, powstrzymał się od udziału w imprezie  z powodu wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2 u członków oficjalnej  delegacji tego kraju.

W defiladzie łącznie uczestniczyło ponad 14 tys. żołnierzy, 234 jednostki zabytkowego oraz nowoczesnego sprzętu wojskowego, a także 75 samolotów i helikopterów.

Prezydent Władimir Putin kierując słowa powitalne do uczestników defilady wezwał, by  przechowywali i chronili „niczym nie splamioną prawdę o wojnie”: „To właśnie nasz naród potrafił pokonać tę straszne totalne zło (…). Taka jest główna, niczym nie splamiona prawda o wojnie. Jesteśmy zobowiązani, żeby jej bronić i przekazać naszym dzieciom, wnukom oraz prawnukom”.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium