W rosyjskich miastach odbyły się akcje solidarności z protestującymi w Kraju Chabarowskim

04-08-20 Promocja 0 comment

W wielu rosyjskich miastach 1 sierpnia br. odbyły się akcje solidarności z protestującymi w Kraju Chabarowskim, którzy manifestują swój sprzeciw wobec aresztowania miejscowego gubernatora Siergieja Furgała.

Akcje solidarnościowe odbyły się, m.in., w Moskwie, Petersburgu, Krasnojarsku, Wołgogradzie, Kazaniu, Czelabińsku. W niektórych z tych miast doszło do zatrzymań. W Moskwie uczestnicy demonstracji  zgromadzili się na Placu Puszkina.

Protesty w Chabarowsku trwają nieprzerwanie od 11 lipca br. Prócz żądania uwolnienia aresztowanego gubernatora manifestanci domagają się zaprzestania samowoli władzy federalnej oraz ustąpienia prezydenta Władimira Putina.

Siergiej Furgała został aresztowany 8 lipca br. i przewieziony do Moskwy. Dochodzenie w jego sprawie prowadzi główny zarząd ds. śledztw w szczególnie ważnych sprawach karnych Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej. Byłego już gubernatora Kraju Chabarowskiego (20 lipca br. prezydent Władimir Putin zdymisjonował Furgała) oskarżono o współorganizację zabójstw biznesmenów w latach 2004-2005 oraz próby takich zabójstw.

Siergiej Furgał był jednym z niewielu rosyjskich gubernatorów, który nie należał do rządzącej partii Jedna Rosja.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium