W Soczi rozpoczął się XIX Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów

17-10-17 Promocja 0 comment

15 października br. w Soczi odbyła się ceremonia oficjalnego otwarcia XIX Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów. W imprezie, która potrwa do 22 października br., uczestniczy około 30 tys. osób ze 150 krajów świata. Jak informuje zapraszające video, tegoroczny festiwal ma być poświecony 100 rocznicy „rewolucji październikowej”.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=NYarkgZ75jQ[/embedyt]

W otwarciu festiwalu wziął udział prezydent Rosji Władimir Putin. Przywódca kraju wygłosił przemówienie do zgromadzonej młodzieży, wyrażając przekonanie, że prawdziwa przyjaźń nie zna  żadnych granic politycznych, religijnych, narodowych czy innych.

„Jestem przekonany, że młodzież z różnych krajów jednoczą wspólne przekonania, wartości i cele, dążenie do wolności, życia w pokoju i zgodzie, chęć  pokonywania barier. Będziemy robić wszystko, żebyście mogli osiągnąć sukces”, zapewnił prezydent Rosji.

Pierwszy Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów odbył się w 1947 r. w Pradze i trwał  6 tygodni. Największy festiwal miał miejsce w 1957 r. w Moskwie, do ZSRS przyjechało wówczas 34 tys. osób. Dwa lata wcześniej młodzież świata gościła  w Warszawie. Natomiast najliczniejszy jeżeli idzie o udział krajów był  trzynasty festiwal w  Pjongjangu w Korei Północnej,  uczestniczyło w nim  170 państw (1989 rok)

W okresie tzw. zimnej wojny festiwale młodzieży  organizowane przez lewicową, prosowiecka Światową Organizację Młodzieży Demokratycznej, były traktowane jako narzędzie komunistycznej propagandy.

Od 1947 roku festiwale odbywały się kolejno : w Czechosłowacji, na Węgrzech, w NRD, Rumunii, PRL,  ZSRS, Austrii, Finlandii, Bułgarii, NRD, na Kubie , w ZSRS, Korei Pn, na Kubie, w Algierii, Wenezueli, RPA, Ekwadorze i obecnie w Rosji, która najwyraźniej także na tym polu próbuje przejąć spadek po  ZSRS  (przy.red)

Źródło: polit.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium