W Syrii zginął rosyjski oficer

09-02-19 Promocja 0 comment

W Syrii podczas wykonania bojowego zadania zginął rosyjski oficer Maksim Pletniow. Gazeta Tichoreckie Wiedomosti, która opublikowała notatkę o pogrzebie wojskowego, zwróciła uwagę , że w ceremonii żałobnej uczestniczyło dowództwo brygady w której oficer  pełnił służbę. Może to świadczyć o bohaterstwie Pletniowa. Miał on zaledwie 25 lat.

Fakt jego śmierci potwierdzili członkowie rodziny. Ministerstwo Obrony Rosji na razie nie wydało żadnego oświadczenia w tej sprawie.

O śmierci oficera jako pierwsi dowiedzieli się członkowie grupy Conflict Intelligence Team (CIT), która zajmuje się badaniem współczesnych konfliktów wojskowych.

Rosyjska operacja wojskowa w Syrii trwała od października 2015 do grudnia 2017 r. przez 227 dni. Oficjalnie jej celem była likwidacja struktur tzw. Państwa Islamskiego. Rosjanom jednak zarzuca się pomoc reżimowi prezydenta Syrii Baszara Asada w zwalczaniu ugrupowań zbrojnych opozycji.

11 grudnia 2017 r. w czasie wizyty w Syrii prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz wycofania rosyjskiego wojska z tego kraju. W Syrii pozostaje jednak ograniczony kontyngent wojsk rosyjskich, zajmujących bazy wojskowe w Tartus i Khmeim oraz doradcy wojskowi.

Źródło: lenta.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium