W Tadżykistanie rośnie kurs dolara

21-03-20 Promocja 0 comment

Narodowy Bank Tadżykistanu ustalił kurs dolara amerykańskiego na 10,2 somoni. W ciągu ostatniego wartość amerykańskiej waluty wzrosła o 5%. Decyzja regulatora jest związana ze spadającą ceną ropy naftowej i niestabilną sytuacją na giełdach spowodowaną niepewnością w związku z rozpowszechnieniem się koronawirusu.

Deprecjację lokalnego pieniądza w stosunku do dolara  Bank Narodowy wyjaśnił wzrostem popytu na amerykańską walutę na rynku krajowym. Było to spowodowane zmniejszeniem salda handlu zagranicznego Tadżykistanu, co z kolei doprowadziło do zmniejszenia się napływu walut obcych.

Ponadto z powodu niestabilnej sytuacji gospodarczej na świecie waluty krajów partnerskich Tadżykistanu również osłabły. Rubel rosyjski stracił 24,7% w stosunku do dolara, rubel białoruski –  15,8%, tenge kazachski – 14,8%, lira turecka –  8,6%, a som kirgiski – 4,7%.

Kurs dolara na czarnym rynku w ostatnich dniach wzrósł o 6,2% – z 9,79 do 10,40 – 10,60 somoni. Powodem tego skoku stało się wstrzymanie przez   banki tadżyckie w ostatnich dniach  sprzedaży dolarów i rubli. Nota bene kurs rosyjskiej waluty  spadł z 0,1413 do 0,1288 somoni.

Deprecjacja rubla i wzrost wartości dolara związane są ze spadkiem światowych cen na ropę po tym, jak kraje OPEC+ (organizacja międzynarodowa zrzeszająca 14 państw producentów ropy naftowej + Kazachstan, Rosję i Azerbejdżan) na początku marca nie zdołała porozumieć się w sprawie zmniejszenia wydobycia ropy.

Źródło: Fergana News

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium