W tym roku 96 mieszkańców rejonu Achalgori otrzymało obywatelstwo Osetii Południowej

11-06-19 Promocja 0 comment

W tym roku w rejonie Achalgori samozwańczej republiki Osetii Południowej 96 osób otrzymało paszporty Osetii Południowej. Jak poinformował szef departamentu paszportów i wiz miejscowego „MSW” Murat Tibiłow, wydawanie paszportów ludności odbywa się regularnie.

Rejon Achalgori znajduje się de facto na granicy z Gruzją i zamieszkały jest przez ludność gruzińsko -osetyjską. Według spisu z 2015 r. w rejonie tym mieszka niewiele ponad 4 tys. osób. Zdaniem Tibiłowa w zeszłym roku 124 mieszkańców regionu  otrzymało paszporty Osetii Południowej. Wśród nich są również ci, którzy zmienili wygasły gruziński  paszport lub otrzymali nowy ze względu na utratę dokumentu tożsamości.

Tibiłow wyjaśnił, że na wspomnianym obszarze często pojawiają się problemy z legislacją  a administracja nie jest w stanie rozwiązać ich samodzielnie. Według niego każdy, kto chce uzyskać paszport Osetii Południowej, musi przejść odpowiednią kontrolę. Następnie osoba, która złożyła wniosek o obywatelstwo , przechodzi procedurę zrzeczenia się obywatelstwa gruzińskiego i dopiero po tym może zostać obywatelem Osetii Południowej. Zgodnie z obowiązującym prawem obywatele Osetii Południowej mogą mieć podwójne obywatelstwo,  tylko z Federacją Rosyjską .

Źródło: ekhokavkaza.com
Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium