W tym roku Dzień Wolności Białorusini będą obchodzić w Internecie

24-03-20 Promocja 0 comment

25 marca o godzinie 18:00 na specjalnej stronie hodna.by i na  wszystkich popularnych wśród Białorusinów sieciach społecznościowych będzie transmitowany koncert na żywo z okazji Dnia Wolności, święta ustanowionego w rocznicę proklamowania w 1918 roku Białoruskiej Republiki Ludowej.

W programie  zatytułowanym „Godnie w Dniu Wolności”,  weźmie udział szereg znanych artystów, zespołów muzycznych, działaczy społecznych i polityków.

Mimo, że białoruskie władze – jako jedyne w Europie – nie wprowadziły większych ograniczeń, organizatorzy postanowili zrezygnować z publicznych obchodów ze względu na koronawirus.

„Przygotowaliśmy szereg różnych działań, ale koronawirus przerwał wszystkie plany” – napisał na Facebooku bloger, jeden z organizatorów  Eduard Palczis.

Organizatorzy podkreślają, że już wcześniej zastanawiali się nad potrzebą  „decentralizacji uroczystości”.

Organizatorzy wzywają, aby Białorusini opisali  w sieciach społecznościowych, jak świętują Dzień Wolności za pomocą hasztagu #BNR102.

Apelują też, by 25 marca umieszczać białoruskie symbole narodowe na balkonach i samochodach, w mieszkaniach, przypominać o święcie przyjaciołom, krewnym oraz  znajomym; organizować niezależne obchody Dnia Wolności w rodzinie lub kręgu przyjaciół.

 Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Salidarnaść, Biełaruski Partyzan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium