W wypadku w Moskwie ucierpiał znany sowiecki dysydent Siergiej Grigorianc

10-07-18 Promocja 0 comment

W wyniku wypadku drogowego w Moskwie doznał obrażeń znany sowiecki  dysydent 77-letni Siergiej Grigorianc. Na przejściu dla pieszych potrącił go samochód, powodując obrażenia obu nóg.

Wg Grigorianca zdarzenie to mogło mieć charakter celowy. Obecnie Grigorianc pracuje nad trzema książkami. W jednej z nich jest opisywany proces, w jaki sowieckie  KGB doszło do władzy we współczesnej Rosji.

W 1975 r. dysydent został zatrzymany przez sowieckie  służby specjalne i osądzony na 5 lat pozbawienia wolności pod zarzutem prowadzenia antysowieckiej agitacji. Po odzyskaniu wolności w latach 1982 -1983 Grigorianc publikował materiały dotyczące łamania praw człowieka w ZSRR. W 1983 r. aresztowano go po raz kolejny i osądzono na 7 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. W 1987 r. po wprowadzeniu tzw. pieriestrojki i ogłoszeniu amnestii dysydent został zwolniony, ale nie zaprzestał swojej  dotychczasowej działalności.

Grigorianc jest krytycznie nastawiony także wobec obecnej rosyjskiej władzy. W ub. r. ukazał się jego artykuł, w którym stwierdził, że Putin nie jest najgorszym rosyjskim przywódcą w historii, lecz takiej hańby i upokorzenia, które doznała Rosja za jego rządów, kraj ten nie zaznał przez kilkaset lat swojej historii.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium