Węgierskie media: Czesi wygwizdali Orbána

11-01-20 Promocja 0 comment

Premiera Węgier Viktora Orbána przywitały w niedzielę w Pradze gwizdy i protesty.

 „Tak dla Europy, nie dla nacjonalizmu”, głosił jeden z transparentów, niesieony przez demonstrantów. W Pradze Victor Orban wraz ze swoją córką uczestniczył w ponownym otwarciu odnowionego budynku Opery Narodowej. Protest przeciwko polityce węgierskiego premiera zorganizowały organizacje Pulse of Europe, Kaputin oraz Rebelové.

Incydent odnotowały, węgierska redakcja Euronews oraz portal internetowy Népszava. Ten ostatni określił premiera Czech Andreja Babiša, który zaprosił Orbána do opery, jako „mało popularnego”: „Jego urzędowanie związane jest ze skandalami korupcyjnymi”, pisze portal i obok doniesień na temat rzekomego zdefraudowania pieniędzy z funduszy europejskich wspomina także o współpracy Babisza z STB, służbami specjalnymi byłego reżimu. Népszava zauważa także, iż w mediach społecznościowych, które zajęły się wizytą Orbana w Czechach gwizdy zastąpiono muzyką operową.

W grudniu zeszłego roku rząd Orbána wprowadził poprawkę, która pozwala na wzmocnienie kontroli nad współfinansowaniem  teatrów , wobec czego wiele liberalnych teatrów w Budapeszcie, zależnych od państwowych dotacji, obawia się o swoje przetrwanie. Węgierskie media doniosły, że protesty artystów przeciwko nowej ustawie poparł  także czeski Teatr Narodowy, którego częścią jest Opera Narodowa.

Źródło: Seznamzpravy

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium