Węgry będą pierwszym krajem ludzi niepalących?

31-10-18 Promocja 0 comment

Ma się tak stać między innymi dzięki wprowadzeniu całkowitego zakazu palenia dla obywateli węgierskich narodzonych po roku 2020.

Pełnomocnik premiera Węgier chciałby wprowadzić strefy bez tytoniu w samochodach ciężarowych, ponadto chciałby zaostrzyć ustawę nikotynową i tym samym obniżyć liczbę licencji wydawanych na sprzedaż papierosów.

Według pełnomocnika premiera do spraw ochrony osób niepalących Jánosa Lázára, Węgry będą pierwszym krajem, w którym nie będzie się paliło.

J.Lázár chciałby doprowadzić do tego, żeby Węgrzy, którzy urodzą się po 1.1.2020 nie mogli kupować papierosów, nawet po osiągnięciu 18 roku życia. Wynika to z informacji podanej przez agencję prasową APA.

Rząd węgierski ma odpowiedzieć na tę inicjatywę dopiero po przedstawieniu bardziej konkretnych pomysłów.

W przyszłości rozważa się także powołanie do życia państwowego programu dla rzucania palenia skierowanego do 2,5 mln palących obecnie Węgrów.

János Lázár apeluje ponadto  o wprowadzenie obowiązkowych badań płuc . Pracownicy, którzy by im się  nie poddali, płaciliby wysokie kary na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych.

Według sondaży Eurostatu Węgry stoją na czele krajów europejskich pod względem liczby zachorowań na raka płuc, kończących się śmiercią.

Źródło: Dobrenoviny

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium