Wicepremier Rosji do Białorusinów: najpierw integracja, później kwestie finansowe

11-06-19 Promocja 0 comment

Decyzje rządu rosyjskiego w sprawie stosunków finansowych z Białorusią mogą być podjęte dopiero po zatwierdzeniu wizji dalszej integracji z Rosją — powiedział wicepremier i minister finansów Rosji Anton Siłuanow w kuluarach Petersburskiego Międzynarodowego Forum Ekonomicznego.

„Zgodziliśmy się z Białorusią, że musimy podjąć trudne decyzje, które dotyczą naszej wizji przyszłej integracji. Wtedy będziemy mieć także jasne perspektywy naszych stosunków finansowych” — powiedział rosyjski polityk.

Wyjaśnił, że przed rozwiązaniem „problemów z integracją” nie ma sensu, rozmawiać o odszkodowaniu dla Białorusi za straty z powodu rosyjskiego manewru podatkowego lub o nowych kredytach.

Należy zauważyć, że Białoruś oczekuje na ostateczną decyzję Rosji w sprawie  przyznania kredytu w wysokości 600 mln dolarów na refinansowanie istniejącego zadłużenia wobec Federacji Rosyjskiej.

Jednocześnie w trakcie tego samego forum prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że „nie ma powodów do  zjednoczenia Białorusi i Rosji”. Według Putina, Białorusini i Rosjanie są co prawda jednym narodem, ale tak się złożyło, że żyją w różnych krajach.

— Tak więc dziś nie ma powodów do powołania  państwowa związkowego Białorusi i Rosji, nie mamy takich planów — powiedział Putin na sesji plenarnej w Petersburgu, pytany o możliwość zjednoczenia obu państw.

Putin zauważył również, że wiele punktów z traktatu o Państwie Związkowym Rosji z Białorusią nie zostało jeszcze zrealizowanych. Według rosyjskiego przywódcy, trwają rozmowy z Alaksandrem Łukaszenką, czy Rosja i Białoruś „w nowych warunkach chcą dokonać  tego, co nie zostało zrobione”.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium