Większość ukraińskich posłów w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy nie poparło ukarania Polski

30-01-20 Promocja 0 comment

Zdecydowana  większość przedstawicieli Ukrainy w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy (ZPRE) nie wzięła udziału  w głosowaniu nad objęciem Polski monitoringiem, które odbyło się 28 stycznia w Strasburgu. Poinformował o tym korespondent portalu „Europejska Prawda”.

Jedynie dwóch przedstawicieli Ukrainy zagłosowało  za krytyczną rezolucją Rady Europy : Serhij Sobolew (partia Batkiwszczynabyłej premier Julii Tymoszenko) oraz Julia Lowoczkina (prorosyjska Platforma Opozycyjna Dla Życia). Przeciwko rezolucji głosował OłeksijHonczarenko (deputowany partii Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki). Z kolei najliczniejsza grupa ukraińskich posłów z ramienia proprezydenckiejpartii „Sługa Narodu” (kilkanaście osób) odmówiła udziału w głosowaniu, wyciągając karty z czytnika.

Przypomnijmy, że po debacie na temat reformy sądownictwa nad Wisłą, ZPRE postanowiło umieścić Polskę na liście krajów, które nie  spełniają warunków członkostwa w Radzie Europy. W ten sposób Polska stała się pierwszym państwem UE,  objętym procedurą monitoringu.

Źródło: Europejska Prawda

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium