Wizyta papieża Franciszka na Słowacji

14-09-21 Promocja 0 comment

Swoją wizytę na Słowacji papież Franciszek rozpoczął w poniedziałek rano od spotkania z prezydent tego kraju – Zuzaną Čaputovą w pałacu prezydenckim w Bratysławie.

Następnie głowa kościoła katolickiego udzielił rodzinie pani Prezydent 30-minutowej audiencji. Według Pałacu Prezydenckiego na spotkaniu obecne były dwie córki, rodzice i partner Zuzany Čaputovej, Juraj Rizman, z którym nie ma ona ślubu.

Čaputová podarowała Papieżowi chleb jako symbol więzi, książkę malarki i konserwatorki słowackiej Marii Bidelnicovej, stację ładowania samochodów elektrycznych oraz artykuły medyczne, w tym respirator płucny i miód z uli z ogrodów pałacu prezydenckiego.

Następnie papież Franciszek spotkał się w ogrodach prezydenckich z grupą 500 zaproszonych przedstawicieli państwa, społeczeństwa obywatelskiego oraz korpusu dyplomatycznego.

W swoim wystąpieniu prezydent Čaputová przypomniała, że ​​podczas wspólnego spotkania w Watykanie papież Franciszek powiedział, iż nosi Słowację w sercu. Prezydent  podkreśliła, że ​​Czechosłowacja została podzielona pokojowo, a Czesi i Słowacy żyją teraz obok siebie we wzajemnym szacunku i współpracy: „Świat stoi w obliczu kryzysów i jedynym sposobem radzenia sobie z nimi jest współpraca”, przekonywała Zuzanna Čaputová .                                                                                              Namiestnik św. Piotra zgodził się i dodał, iż cały świat podziwia pokojowy podział Czechosłowacji. Opisał Słowację jako kraj, który może inspirować do braterstwa: „To wyjątkowo aktualne, zwłaszcza teraz, kiedy spodziewamy się upragnionego odrodzenia gospodarki po pandemii. Istnieje bowiem ryzyko, że pospieszymy się i ulegniemy pokusie zysku. Wywołuje to chwilową euforię, która dzieli zamiast łączyć”, powiedział papież Franciszek.                                                                      Zaproszenie do ogrodów prezydenckich otrzymali także rodzice zamordowanego dziennikarza Jána Kuciakai matka jego zamordowanej narzeczonej Zlaticy Kušnírovej. „To była bardzo miła niespodzianka. Dla nas to rodzaj zadośćuczynienia a spotkanie z papieżem będzie pamiątką na całe życie” – powiedziała matka zamordowanego.              

Franciszek spotka się jeszcze z biskupami i seminarzystami w bratysławskiej katedrze św. Marcina oraz z przedstawicielami społeczności żydowskiej na terenie dawnej synagogi. Odwiedzi również ośrodek dla bezdomnych w bratysławskiej dzielnicy Petržalka. W Nuncjaturze Apostolskiej we wczesnych godzinach wieczornych spotka się także z przewodniczącym parlamentu Borisem Kollárem oraz premierem Eduardem Hegerem.                                                                                                  Przed przyjazdem na Słowację papież Franciszek poprosił o możliwość korzystania z  elektrycznego samochodu. Wybór padł na Škodę Enyaq.

Na Słowacji zwierzchnik Kościoła Katolickiego będzie miał do dyspozycji dwa papamobile, z których będzie korzystał głównie podczas spotkań na wschodniej Słowacji i w Šaštínie przy granicy z Czechami.

Słowackie społeczeństwo jest nieco rozczarowane utrudnieniami związanymi z ciągle trwającą pandemią. Warunkiem otrzymania biletu na spotkanie z papieżem było najpierw kompletne szczepienie przeciwko Covid-19. Później Konferencja Biskupów Słowacji przeznaczyła sektory tylko dla osób, które będą miały certyfikat testu na koronawirusa oraz dla ozdrowieńców. Miejsca w tych sektorach o ograniczonej pojemności zarezerwowano w ciągu kilku dni.

Według słowackich mediów węgierskie władze nie wymagały potwierdzenia szczepienia przeciwko Covid-19 ani testu na koronawirus od  uczestniczących w  papieskiej mszy.

Czterodniowa wizyta na Węgrzech i Słowacji była pierwszą zagraniczną podróżą 80-letniego papieża po tym, jak w lipcu przeszedł operację jelit. Franciszek przyjechał na Słowację z Węgier, gdzie odprawił mszę św. na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, a także spotkał się z węgierskim prezydentem i premierem.

Źródło: Seznamzpravy, Novinky

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium