Wizyta prezydenta Białorusi w Moskwie: Kreml nie chce obalenia Łukaszenki?

27-06-20 Promocja 0 comment

Wizyta Alaksandra Łukaszenki na Paradzie Zwycięstwa w Moskwie była nieoczekiwanie krótka. Na przełożoną z powodu koronawirusa defiladę wojskową na Placu Czerwonym, przyjechali prezydenci Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Serbii, Tadżykistanu, Uzbekistanu i liderzy kilku nieuznawanych republik.

Według TASS, zaraz po części oficjalnej prezydent Białorusi wrócił do Mińska, nawet nie uczestnicząc w uroczystym przyjęciu zorganizowanym przez Władimira Putina dla  zagranicznych gości na Kremlu.

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow zdementował tę informację i oznajmił gazecie „Wiedomosti, że po części ceremonialnej Łukaszenka był na przyjęciu na Kremlu z resztą gości. Natomiast na pytanie, czy szefowie Rosji i Białorusi ze sobą rozmawiali, Pieskow nie odpowiedział.

„Były już precedensy, kiedy Łukaszenka niespodziewanie wyjeżdżał z Rosji. Na przykład w Soczi zignorował zaproszenie na turniej sportowy, a gdy był w Moskwie, nie został, aby zagrać w hokeja, chociaż Putin zaprosił go. To oczywiście były swego rodzaju démarche” – komentuje białoruski politolog Alaksandr Kłaskoǔski.

Być może Łukaszenka chciał porozmawiać o niektórych kwestiach ekonomicznych, na przykład cenie gazu, ale  tym razem się nie udało. A ponieważ białoruski przywódca jest emocjonalny, mógł zareagować w ten sposób” – twierdzi Kłaskoǔski.

Wizyta na defiladzie była czysto rytualna, symboliczna” – mówi dalej  ekspert. Choć, jego zdaniem, reakcja władz rosyjskich (a raczej jej brak) na zatrzymanie Babaryki, jak i wszystkie późniejsze wydarzenia wskazują, że Kreml raczej nie ma zamiaru obalić Łukaszenki w tych wyborach.

Myślę, że Kreml chciał trochę przestraszyć Łukaszenkę, ale nic więcej. Najprawdopodobniej pomimo wszystkich niedociągnięć: zrzędliwej natury, kaprysów iwysokich wymagań Łukaszenka jest dla Moskwy wygodny. Znają go, wiedzą, że ostatecznie nie przekroczy żadnych czerwonych linii” – uważa białoruski politolog.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Salidarnaść, Biełaruski Partyzan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium