Władze Moskwy przekażą działkę w celu świątyni katolickiej obrządku ormiańskiego

12-01-19 Promocja 0 comment

Władze Moskwy nieodpłatnie przekażą działkę, na której powstanie świątynia dla wyznawców kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego. Świątynia będzie miała powierzchnię 1 tys. metrów kwadratowych i zostanie zlokalizowana na skrzyżowaniu ulic Admirała Łazariewa i Akademika Pontriagina w dzielnicy Jużnoje Butowo.

Większość Ormian jest  wyznawcami prawosławia. Kościół katolicki porządku ormiańskiego działa na terenie Armenii i wśród diaspory ormiańskiej. Na całym świecie należy do niego ponad 730 tys. osób, w tym ponad 600 osób w Polsce. Jego zwierzchnikiem obecnie jest patriarcha Cylicji Krikor Bedros XX.

Początki historii tego kościoła sięgają średniowiecza. Obrządek ormiański ma dwa ryty: ormiański (armeński) i ormiański lwowski. W liturgii używany jest staroormiański język (grabar). Jedną z cech wyróżniających liturgii  jest dominacja śpiewu (z akcentem na śpiew chóralny), szaty liturgiczne księdza, wydłużony czas liturgii do 1,5 godziny oraz ustawienie kapłana „tyłem do wiernych”. Kapłan w czasie liturgii modli się w imieniu wiernych. Budowane wcześniej świątynie starano się orientować w kierunku wschodnim.

Istnieją też różnice w sakramentach świętych. W kościele katolickim obrządku ormiańskiego chrzest i bierzmowanie udzielane są jednocześnie.

Źródło: regnum.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium