Władze Turkmenistanu przygotowuje stanowisko dla byłych prezydentów

25-02-20 Promocja 0 comment

Byli prezydenci Turkmenistanu będą członkami Halk Maslachaty (Rady Narodowej), wyższej izby dwuizbowego parlamentu, który zostanie utworzony w tym kraju. Odpowiednie rozwiązania prawne znalazły się w projekcie poprawek do konstytucji opublikowanym 24 lutego przez Państwową Agencję Informacyjną Turkmenistanu.

Zgodnie z projektem każdy były prezydent pozostanie członkiem Halk Maslachaty, chyba że zrzeknie się tego prawa. W obecnej konstytucji nie wspomina się o losach byłych szefów państw. Zawiera ona tylko informację, że przewodniczący Medżlisu (obecny parlament, który zgodnie z nową wersją konstytucji będzie niższą izbą) powinien pełnić funkcję prezydenta w przypadku jego poważnej choroby. Jednak przy jedynej zmianie władzy w historii Turkmenistanu zasada ta nie zadziałała. Kiedy w 2006 roku zmarł pierwszy prezydent Saparmurat Nijazow, przeciwko przewodniczącemu Medżlisu wszczęto postępowanie karne. Wtedy funkcję prezydenta objął wicepremier Gurbanguły Berdymuchamedow, który w 2007 roku został szefem państwa.

Projekt nowej wersji Konstytucji mówi, że to przewodniczący Halk Maslachaty będzie wykonywał obowiązku poważnie chorego prezydenta. Ponadto przewodniczący Rady Narodowej, jak również przewodniczący Medżlisu, będą wybierani w tajnym głosowaniu. Członek Halk Maslachaty nie będzie mógł jednocześnie pełnić funkcji ministra, przewodniczącego samorządu terytorialnego, sędziego czy prokuratora. Do tej pory takie ograniczenie dotyczyło tylko członków Medżlisu.

Rada Narodowa miała duży wpływ za prezydenta Nijazowa. To właśnie ten organ zatwierdzał wszystkie ekstrawaganckie decyzje prezydenta (na przykład, zmiana nazw miesięcy i dni tygodnia). Za Berdymuchamedowa Halk Maslachaty została zlikwidowana, a zamiast niej powstał Rada Starszych. Jednak na jesienie 2018 Halk Maslachaty został przywrócona do życia. Na pierwszym posiedzeniu Rada postanowiła znieść bezprecedensowe ulgi komunalne, dzięki którym za rządów Nijazowa gaz, woda i prąd były praktycznie bezpłatne.

Jesienią 2019 r. podczas drugiego kongresu Halk Maslachaty prezydent Berdymuchamedow ogłosił plany dotyczące połączenia tego organu z Medżlisem i utworzenie dwuizbowego parlamentu. Obserwatorzy sugerują, że reforma konstytucyjna jest istotna dla planowanego przekazania władzy. Według najpopularniejszej wersji następcą 62-letniego obecnego prezydenta zostanie jego syn Serdar. W czerwcu 2019 r. został on mianowany przewodniczącym welijatu achalskiego, a w lutym bieżącego roku niespodziewanie został ministrem przemysłu i budownictwa. Na tym stanowisku nadzoruje powstanie nowego miasta, które pod względem architektonicznym nie powinno być gorsze od stolicy kraju, Aszchabadu.

Żródło: Fergana News

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium