Wręczenie Nagród „Pro Georgia” im. św. Grzegorza Peradze (2019)

05-02-19 Promocja 0 comment

5 lutego 2019 r. w Tbiliskim Uniwersytecie Państwowym im. Iwane Dżawachiszwilego odbyła się uroczystość wręczenia dwóch Nagród „Pro Georgia” im. Św. Grzegorza Peradze.

Nagroda „Pro Georgia” im. św. Grzegorza Peradze (1899-1942) została ustanowiona w 2010 roku przez Radę Naukową „Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies”. Nagroda jest przyznawana co dwa lata osobom, które w swojej działalności naukowej prezentują te wartości, którym wierny był św. Grzegorz Peradze. Nagroda wyróżnia wybitne osoby, których dorobek życia jest godnym do naśladowania wzorem dla innych.

Laureatami VI. Edycji Nagrody „Pro Georgia”  im. św. Grzegorza Peradze zostali: Metropolita Andria Gwazawa oraz Gocha Japaridze – profesor, historyk i dyplomata. Metropolitę Andrię Gwazawę nagrodzono za wybitny wkład w rozwój edukacji w Gruzji, za działalność na rzecz rozwoju współpracy naukowej pomiędzy Uniwersytetem Gordyjskim i Uniwersytetem Warszawskim, a także za szerzenie wiedzy na temat dorobku naukowego św. Grzegorza Peradze. Profesor Gocha Japaridze został uhonorowany za szczególny wkład w odnalezienie i opracowanie arabskich historycznych, geograficznych, biograficznych i genealogicznych źródeł dotyczących historii i kultury Gruzji przechowywanych w księgozbiorach i archiwach w Syrii i Egipcie. Decyzja o przyznaniu niniejszych Nagród zapadła dn.12 grudnia 2018 r. w Warszawie podczas posiedzenia Kapituły Nagrody w Pałacu Potockich.

Uroczystą ceremonię wręczenia Nagród „Pro Georgia”  im. św. Grzegorza Peradze krótkim wystąpieniem zainaugurował rektor Tbiliskiego Uniwersytetu Państwowego im. Iwane Dżawachiszwilego – George Sharvashidze. Następnie przemowę wygłosił Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Gruzji Mariusz Maszkiewicz, który dokonał również oficjalnego wręczenia Nagród oraz dyplomów. Na zakończenie głos zabrali uhonorowani laureaci – Metropolita Andria Gwazawa oraz profesor Gocha Japaridze.

W trakcie przemówień wygłoszonych podczas uroczystości wielokrotnie podkreślono znaczenie postaci św. Grzegorza Peradze jako symbolu współpracy polsko-gruzińskiej i przyjaźni pomiędzy krajami. Podczas ceremonii padły też liczne podziękowania dla Uniwersytetu Warszawskiego, w szczególności dla Studium Europy Wschodniej, dyrektora Jana Malickiego oraz dr. Davida Kolbai.

Tekst i zdjęcia: Daria Szlezyngier