Wsparcie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym dla Tadżykistanu

17-09-21 Promocja 0 comment

Państwa członkowskie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) wypracowują wspólne działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa Tadżykistanowi na wypadek zaostrzenia się sytuacji na granicy tadżycko-afgańskiej. W tym celu w październiku w Tadżykistanie, przy granicy z Afganistanem, odbędzie się seria zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeń wojskowych OUBZ: Poisk-2021, Eszelon-2021, Wzaimodejstwije-2021 i Kobalt-2021. Decyzja o przeprowadzeniu ćwiczeń zapadła na spotkaniu przywódców Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Rosji i Tadżykistanu, które odbyło się 16 września w Duszanbe.

Uczestnicy spotkania postanowili przyspieszyć prace nad przyjęciem wspólnego programu na rzecz wzmocnienia granicy tadżycko-afgańskiej,  najdłuższej w całej Azji Środkowej (wynosi 1344 km). W wielu miejscach przechodzi ona przez niedostępne tereny wysokogórskie.

Jednym z głównych tematów poruszanych na spotkaniu była sytuacja w Afganistanie i jej wpływ na bezpieczeństwo państw członkowskich OUBZ. Stanisław Zaś, sekretarz generalny podkreślił, że szybkie zajęcie terytorium Afganistanu przez talibów i zmiana władzy w tym kraju znacząco wpływają na region Azji Środkowej. W związku z tym doprecyzowano Plan Operacyjny Rozmieszczenia Sił Zbiorowych OUBZ w Azji Środkowej oraz skład, tworzących je, kontyngentów wojskowych specjalnego przeznaczenia.

Mówiąc o obecnej sytuacji w Afganistanie, prezydent Tadżykistanu nazwał ją „katastrofalną”. Zaznaczył, że sąsiedni kraj stoi na krawędzi katastrofy humanitarnej, wymieniając osobno Dolinę Pandższeru, gdzie talibowienie pozwalają organizacjom międzynarodowym dostarczać żywności i innych niezbędnych towarów.Emomali Rachmon potępił również talibów za rezygnację z poprzednich obietnic utworzenia rządu z udziałem różnych sił politycznych i grup etnicznych oraz za stworzenie islamskiego emiratu „w oparciu o surowe średniowieczne prawo szariatu kierowane przez członków ich ruchu.

Z kolei prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow zauważył, że powstanie państwa teokratycznego w regionie wpłynie negatywnie  na sytuację w krajach członkowskich OUBZ. Jednocześnie uważa za konieczne prowadzenie dialogu z talibami na temat możliwych opcji współpracy. Żaparow podkreślił także zaangażowanie strony kirgiskiej w nieingerowanie w wewnętrzne sprawy Afganistanu.

Prezydent Kazachstanu Kassym-Żomart Tokajewprzedstawił wspólne stanowisko OUBZ w sprawie niedopuszczalności rozmieszczenia afgańskich uchodźców i zagranicznych baz wojskowych na terytorium państw Organizacji. Zauważył, że kierując się względami humanitarnymi, personel misji ONZ w Afganistanie został tymczasowo rozmieszczony w Ałmaty.

Dzień wcześniej, 15 września, w Duszanbe odbyło się spotkanie szefów MSZ, MON i sekretarzy Rad Bezpieczeństwa OUBZ. Na zakończenie jego uczestnicy przyjęli szereg oświadczeń, m.in. w sprawie sytuacji w Afganistanie, a także koordynacji wspólnych działań w zakresie bezpieczeństwa informacyjnego i walki z cyberterroryzmem.

Źródło: Fergana Agency

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium