Wspólne manewry wojskowe Turcji, Azerbejdżanu i Pakistanu

14-09-21 Promocja 0 comment

W niedzielę w Baku rozpoczęły się wspólne ćwiczenia wojskowe Turcji, Azerbejdżanu i Pakistanu, które potrwają do 20 września. Są to pierwsze tego typu manewry z udziałem trzech państw.

Głównym celem ćwiczeń „Trzej bracia – 2021”, w których udział biorą siły specjalne, jest poprawa współpracy oraz przygotowanie do prowadzenia operacji w czasie pokoju i wojny – napisano w oświadczeniu.

Wojska Azerbejdżanu i Turcji regularnie przeprowadzają wspólne manewry. Dla przykładu od 7 września w Konya w Turcji trwają ćwiczenia taktyczne sił powietrznych „TurAz ahini – 2021” („Sokół TurAz – 2021”). Ponadto, siły specjalne Azerbejdżanu i Turcji kontynuują manewry w regionie Laczin, graniczącym z Armenią. Według Ministerstwa Obrony Azerbejdżanu, wojskowi ćwiczą rozpoznanie w trudnym terenie, organizowanie zasadzek, a także wykrywanie i niszczenie grup dywersyjnych przeciwnika.

Przemawiając podczas ceremonii rozpoczęcia manewrów „Trzej bracia – 2021”, gen. Hikmat Mirzajew, dowódca sił specjalnych Azerbejdżanu, powiedział, że cieszy się z obecności przedstawicieli tureckich i pakistańskich wojsk w swoim kraju.

„Azerbejdżan, Turcja i Pakistan weszły w historię ludzkości jako bliscy przyjaciele i bracia. U podstaw tych relacji leży więź między naszymi narodami. Dowodem na to może być solidarność i wsparcie Turcji oraz Pakistanu dla Azerbejdżanu od pierwszego dnia 44-dniowej kontrofensywy rozpoczętej przez Baku przeciwko ormiańskim siłom zbrojnym 27 września 2020 roku” – cytuje jego słowa Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu.

Organizatorzy ćwiczeń stwierdzili, że wspólne manewry posłużą do „dalszego wzmocnienia istniejących” więzi między armiami, a także będą okazją do odkrycia nowych sposobów walki z terroryzmem.

Źródło: tass.ru, aa.com.tr

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium