Wspólne posiedzenie rządów Albanii i Czarnogóry

14-07-18 Promocja 0 comment

W położonym w północnej Albanii mieście Szkodra odbyło się pierwsze w historii wspólne posiedzenie rządów Albanii i Czarnogóry. Przedstawiciele obu krajów rozmawiali o współpracy w zakresie migracji, uchodźców, mniejszości narodowych i bezpieczeństwa.

Spotkanie odbyło się w miejscu leżącym na szlaku, którym do UE przedostaje się niewielka liczba migrantów (w porównaniu ze szczytem kryzysu migracyjnego w 2015 r.), lecz notującym ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Premierzy obu krajów zapowiedzieli wspólne działania na rzecz zachowania stabilności, zastrzegając jednak, że nie ma mowy o “murach i drutach kolczastych”.

Rządy obu krajów podpisały wspólną deklarację oraz 12 porozumień odnośnie  wspierania się w sytuacjach nadzwyczajnych, otwarcia nowego przejścia granicznego oraz współpracy trans-granicznej. Przedstawiciele środowiska biznesowego rozmawiali z kolei na temat współpracy w zakresie handlu, turystyki, energetyki, transportu, rolnictwa, informatyki oraz przetwórstwa drewna.

Źródło: balkaninsight.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium