Wspólny apel szefów dyplomacji Polski i Ukrainy do prezydenta USA w sprawie Nord Stream 2

23-02-21 Promocja 0 comment

Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Polski we wspólnym artykule zaapelowali do prezydenta USA Joe Bidena o użycie wszelkich środków, aby powstrzymać ukończenie gazociągu Nord Stream 2 (Północny Potok 2). Stanowisko ministrów Dmytra Kułeby i Zbigniewa Rau zostało opublikowane 22 lutego w Politico.

Szefowie dyplomacji obu krajów podkreślają, że Polska i Ukraina od dawna ostrzegają przed niebezpieczeństwami związanymi z budową drugiej nitki gazociągu.

„Jeśli projekt (Nord Stream 2 – red.) się powiedzie, Rosja będzie mogła spróbować przekonać ukraińskie społeczeństwo, że Zachodowi obojętne są własne zasady, a ostatecznie także  bezpieczeństwo i dobrobyt Ukrainy” – ostrzegają ministrowie spraw zagranicznych.

„Wzywamy prezydenta USA Joe Bidena do użycia wszelkich dostępnych mu środków, aby zapobiec ukończeniu projektu” – napisali Dmytro Kułeba i Zbigniew Rau.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu Departament Stanu USA w raporcie dla Kongresu nie zaproponował nowych sankcji wobec uczestników budowania gazociągu Nord Stream 2, pozostawiając tylko te, które zostały nałożone przez poprzednią administrację. Dotychczasowe sankcje USA wstrzymały prace nad rurociągiem w zeszłym roku po wycofaniu się zachodniego przedsiębiorstwa Allseas.

Dodajmy, że druga nitka gazociągu Nord Stream jest ukończona w ponad 90 procentach. Gazprom i jego zachodni partnerzy mają nadzieję na sfinalizowanie tego projektu jeszcze w tym roku.

Źródło: Ukraińska PrawdaPolitico

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium