„Wstyd przed Białorusinami”, „TVP jak telewizja Łukaszenki”: komentarze po pogrzebie powstańców styczniowych

27-11-19 Promocja 0 comment

Główne wydanie „Wiadomości” polskiego nadawcy publicznego TVP całkowicie zignorowało liczną reprezentację Białorusinów w Wilnie obecną 22 listopada na uroczystościach pochówku powstańców styczniowych.

Mimo że była to największa od dekad demonstracja białoruskości, „Wiadomości” obcięły historyczne białoruskie biało-czerwono-białe flagi w ten sposób, żeby wyglądały jak polskie.

Białoruska redakcja Radia Swaboda zrobiła reportaż o manipulacji głównego wydania „Wiadomości” TVP. Przy okazji zwraca uwagę, że ważna dla Białorusinów, Litwinów i Polaków uroczystość była transmitowana przez „Biełsat”, który jest częścią TVP, a także TVP Polonia i TVP Wilno ( także TVP Info, red).

Publicysta „Przeglądu Bałtyckiego” Dominik Wilczewski w rozmowie z redakcją podkreśla, że z „Wiadomości” TVP można było się dowiedzieć, iż w Wilnie odbył się pochówek „wyłącznie polskich bohaterów”: „Litwini byli jedynie statystami, a Białorusinów polska telewizja publiczna w ogóle nie zauważyła”.

Podczas, gdy uczestnicy uroczystości widzieli morze biało-czerwono-białych flag, reporterzy TVP podkreślali ogromny udział Polaków. Według Wilczewskiego, widz z tego przekazu nie mógł się dowiedzieć, jak ważni są dla Litwinów i Białorusinów powstańcy styczniowi. Wywnioskował natomiast, że Litwini i Białorusini przyszli, uczcić polskich bohaterów.

„Było mi wstyd wobec Litwinów, którzy zorganizowali […] uroczystość, wobec tysięcy Białorusinów, którzy tłukli się przez granicę i stali godziny w przenikliwym zimnie, a w Wiadomościach TVP, zostali pokazani zostali jako »Polacy z Litwy«” — napisała na Twitterze dyrektorka telewizji „Biełsat” Agnieszka Romaszewska.

Obecny na ceremonii białostocki działacz Radosław Puśko, szef biura poselskiego posła PO Roberta Tyszkiewicza, też oglądał „Wiadomości”: „Na uroczystości do Wilna przyjechała olbrzymia liczba obywateli Białorusi z biało-czerwono-białymi flagami, ich obecność była widoczna. Szkoda, że nie było to oczywiste dla propagandowych dziennikarzy, jak czasem są nazywani pracownicy TVP. Materiał z 22 listopada o pochówku bohaterów wielonarodowej Rzeczypospolitej pokazuje, że polska telewizja publiczna czasami nie różni się od reżimowej telewizji Łukaszenki” — stwierdził Puśko.

Radio Swaboda podkreśla, że 22 listopada na internetowej stronie TVP Tygodnik ukazał się artykuł „Pogrzeb Orła i Pogoni. Jak Litwa i Białoruś podbierały Polsce bohaterów”, w którym można przeczytać: „dawnym młodszym braciom potrzebne są zabiegi z Sierauskasami i kultem Kalinouskogo, żeby nie czuli się zagrożeni w swojej tożsamości”.

Polska telewizja publiczna TVP nie odpowiedziała na pytanie Radia Swaboda dotyczące formy i treści materiałów poświęconych uroczystościom w Wilnie.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium