Wybory w Kazachstanie: setki zatrzymanych i zwycięstwo partii rządzącej

12-01-21 Promocja 0 comment

10 stycznia w Kazachstanie odbyły się wybory do niższej izby parlamentu, pierwsze po rezygnacji Nursułtana Nazarbajewa ze stanowiska głowy państwa i inauguracji Kasyma-Żomarta Tokajewa w 2019 roku. Aby dostać się do parlamentu, partie muszą zdobyć minimum 7% głosów. W samych wyborach, według danych Centralnej Komisji Wyborczej Kazachstanu z dnia 10 stycznia, wzięło udział około 63% głosujących.

Według sondaży do parlamentu trafią trzy partie – Nur Otan (71,97% głosów); Ak Żoł (10,18%) i Ludowa Partia Kazachstanu (9,03%), czyli ugrupowania do tej pory reprezentowane w parlamencie Kazachstanu. Przewodniczącym partii Nur Otan jest pierwszy prezydent Kazachstanu Nursutan Nazarbajew. Ponadto członkowie tej partii zajmują kierownicze stanowiska w strukturach państwowych, od aparatu centralnego po administracje samorządowe.

Kazachskie media donosiły o masowych zatrzymaniach  w dniu wyborów w różnych miastach kraju. W AłmatyOddział Policji Specjalnego Przeznaczenia przetrzymał działaczy ruchu obywatelskiego Oyan Qazaqstan(Obudź się, Kazachstan) na placu przez około siedem godzin. W rezultacie kilka osób dostało hipotermii i odmrożeń, dwoje z nich zabrano do szpitala. Doszło także do zatrzymań w stolicy Kazachstanu Nur-Sułtanie. Tam policja zatrzymała zwolenników opozycyjnego działacza Muhtara Ablazowaprzebywającego za granicą. Władze uznałyzgromadzenie za nielegalne, a funkcjonariusze organów ścigania wezwali do rozejścia się. Aktywiści odmówili i w rezultacie kilkunastu z nich zatrzymano. W dniu wyborów podobne zatrzymania miały miejsce również w miastach Aktob i Szymkent.

Wiceszef MSW Kazachstanu oświadczył, że po przeprowadzeniu rozmów wychowawczych wszyscy zatrzymani zostali zwolnieni i żaden z nich nie będzie pociągnięty do odpowiedzialności administracyjnej lub karnej.  

Portal informacyjny Vlast.kz, który relacjonował zatrzymania poinformował, że padł ofiarą cyberataku. Przez kilka pierwsze godzin w dniu wyborów portal był  niedostępny, potem służbie technicznej udało się wznowić dostęp do strony internetowej.

Źródło: Kloop

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium