Wybory w okupowanym Donbasie może przeprowadzić… tymczasowy rząd ONZ?

21-09-20 Promocja 0 comment

Zastępca szefa ukraińskiej delegacji w trójstronnej grupie kontaktowej ds. sytuacji w Donbasie, były premier Witold Fokin, uważa, że na niekontrolowanym przez Kijów terytorium regionu można utworzyć  tymczasowy międzynarodowy rząd ONZ, który przeprowadzi tam wybory lokalne. Polityk poinformował o tym 21 września.

„Mandat Rady Bezpieczeństwa ONZ gwarantuje prawo do utworzenia międzynarodowego tymczasowego rządu na rok lub dwa. Bezpieczeństwo mogą zapewnić międzynarodowe siły pokojowe, czyli wojskowy kontyngent ONZ. Propozycja ta nie jest w istocie nowa, była już składana” – powiedział były premier.

Wiceszef ukraińskiej delegacji w trójstronnej grupie kontaktowej zgodził się, że przed wyborami w Donbasie „należy zapewnić regionowi bezpieczeństwo”.

Przypomnijmy, że Rosja nalega, by w tym roku wybory samorządowe na Ukrainie odbyły się także w kontrolowanych przez Kreml, tzw. donieckiej i ługańskiej„republikach ludowych”. Z kolei Rada Najwyższa przyjęła uchwałę, zgodnie z którą wybory samorządowe odbędą się we wszystkich regionach Ukrainy,  z wyjątkiem zaanektowanego przez Rosję Krymu oraz okupowanych przez prorosyjskich separatystów terenów Donbasu.

Źródła: Ukraińska Prawda

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium