Wyniki spotkania Karasina i Abaszydze w Pradze

30-11-19 Promocja 0 comment

Uwolnienie doktora Waży Gaprindaszwilego z więzienia w Cchinwali oraz kwestie współpracy handlowej i gospodarczej pomiędzy Tbilisi a Moskwą były głównymi tematami spotkania specjalnego przedstawiciela premiera ds. uregulowania stosunków z Rosją Zuraba Abaszydzego z członkiem Rady Federacji Grigorija Karasina.

Po prawie półrocznej przerwie, dwudzieste trzecie spotkanie Abaszydze i Karasina odbyło się 28 listopada w Pradze. Ostatnie tego typu spotkanie dyplomatów miało miejsce 13 czerwca.

Jak poinformowała strona gruzińska, w trakcie spotkania Zurab Abaszydze zwrócił uwagę na fakt, że gruziński lekarz Waża Gaprindaszwili został nielegalnie zatrzymany przez władze Cchinwali. Grigorij Karasin powiedział, że Waża Gaprindaszwili prawdopodobnie wróci do rodziny w najbliższej przyszłości.

Abaszydze i Karasin rozmawiali także o perspektywach wznowienia bezpośrednich lotów między Gruzją i Rosją, które decyzją Kremla zostały zawieszone 8 lipca br. Stwierdzono,że kwestia przywrócenia połączeń lotniczych jest omawiana w Moskwie, jednak na razienie podano żadnych konkretnych terminów. W późniejszym wywiadzie dla gruzińskiej telewizji Imedi, Grigorij Karasin poinformował natomiast, że loty zostaną przywrócone w przyszłym roku.

Mowa była również o wdrożeniu umowy w sprawie kontroli celnej oraz monitorowania handlu pomiędzy obu krajami, zawartej w 2011 r. między rządami Gruzji i Rosji.

Kolejnym, tradycyjnym już tematem spotkania Abaszydze i Karasina była kwestia funkcjonowania laboratorium im. Lugara, znajdującego się nieopodal Tbilisi. Laboratorium tym przy wielu okazjach zajmowały się pro kremlowskie media. Od momentu jego otwarcia w 2011 roku rozprzestrzeniano plotki o wytwarzaniu na jego terenie broni chemicznej lub biologicznej oraz szczepów niebezpiecznych wirusów. Podobne oskarżenia padały ze strony rosyjskich urzędników. „Uwzględniając  interesy strony rosyjskiej, Zurab Abaszydzestwierdził, że działalność tzw. laboratorium Lugara jest w pełni transparentna, i dostępna dla naukowców oraz ekspertów z wszystkich krajów, w tym z Rosji” – podano w oświadczeniu.

Grigorij Karasin zapowiedział, że do końca tego roku w Tbilisi zostanie otwarte centrum kultury i języka rosyjskiego. Karasin nie wyjaśnił jednak, jest to inicjatywa władz rosyjskich i z czyich środków będzie finansowana działalność placówki .

Jak poinformowano, data następnego spotkania Abaszydze i Karasina zostanie podana w niedalekiej przyszłości.

Źródło: newsgeorgia.ge
Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium