Wystawa „Przyjaźń polsko-gruzińska i niepodległość Gruzji”

24-02-21 Promocja 0 comment

19 lutego 2021 roku, we Wrocławiu na ul. Świdnickiej (od Rynku), otwarta została wystawa Przyjaźń polsko-gruzińska i niepodległość Gruzji przygotowana z okazji 100-lecia uznania przez Polskę de iure niepodległości Gruzji. Wystawa przypomina, jak rozwijały się stosunki polsko-gruzińskie w okresie międzywojennym.

 „Dzisiaj jest niezwykły dzień dla naszej emigracji. Dzisiaj wspominamy tych, którzy zginęli w czasie powstania w naszej ojczyźnie, których krew, jak wierzymy, została przelana dla pomyślności i postępu naszego kraju. W tym chórze znaleźli się także duchowni, i to nie jedna lub dwie osoby. Dzisiaj przed naszymi duchowymi oczyma przejdą wszyscy ci, młodzi i starzy, którzy mieli gorące serca, w których płonął ogień miłości do ojczyzny. Mieliśmy zawsze tradycję gromadzenia się w tym dniu w jakimś pomieszczeniu i tam słuchaliśmy wykładów o ich życiu i zasługach. Tak postąpiliśmy też w ubiegłym roku, ale dzisiaj wasza postawa zasługuje na najwyższą pochwałę, bowiem przyszliście do świątyni, na nabożeństwo, i pragniecie pomodlić się do Jezusa Chrystusa o spokój ich dusz. Lepszej posługi i wdzięczności dla zmarłych i męczenników nie możecie okazać, i moim obowiązkiem dzisiaj jest (ponieważ jest to pierwsze takie wydarzenie dla mnie) powiedzenie czegoś godnego ich pamięci oraz pożytecznego dla nas”.

Św. Grzegorz Peradze

Kazanie wygłoszone 29 VIII 1932 roku na nabożeństwie za spokój dusz osób poległych podczas powstania w Gruzji. [w:] „Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies University of Warsaw”.

Dr David Kolbaia

Wystawę będzie można oglądać do 12 marca 2021 r.

Organizator wystawy: Biuro Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego Wrocławia

Autor Wystawy: Dr David Kolbaia