XVI Międzynarodowa Konferencja Kartwelologiczna im. św. Grzegorza Peradze

11-12-18 Promocja 0 comment

W dniach 6-8 grudnia 2018 na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się XVI Międzynarodowa Konferencja Kartwelologiczna im. św. Grzegorza Peradze. Konferencja uzyskała Patronat Narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Konferencja poświęcona była uczczeniu 100-lecia odzyskania przez Gruzję i Polskę Niepodległości oraz 100-lecia założenia Tbiliskiego Uniwersytetu. konferencja zorganizowana była przez Studium Europy Wschodniej przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków.

Pierwszy dzień rozpoczęła liturgia w punkcie duszpasterskim p.w. św. Archimandryty Grzegorza (Peradze), która była celebrowana m.in. przez Jego Eminencję Sawa, prawosławnego Metropolitę Warszawy i całej Polski, ojca Artchila Davrichachvili, proboszcza parafii św. Nino w Paryżu, ks. Artura Aleksiejuka i ks. Henryka Paprockiego oraz dwóch duchownych z Patriarchatu Kościoła Gruzińskiego.

Po liturgii dr David Kolbaia z grupą gości odwiedził cmentarze: Powązki Wojskowe i prawosławny, na których spoczywają wybitni przedstawiciele Emigracji Gruzińskiej z lat 1918-1939. Tego dnia w kampusie UW o godz. 16: 45 złożono wieńce przed tablicą umiejscowioną na ścianie gmachu Instytutu Historycznego UW ku pamięci zamordowanych w czasie II wojny światowej profesorów uniwersytetu w tym św. Grzegorza Peradze.

Konferencję otworzyła uroczysta akademia, której przewodniczył dyr Studium Europy Wschodniej Jan Malicki. Słowa powitalne do uczestników konferencji wygłosili JE Ilia Darchiashvili, ambasador Gruzji w Polsce, Małgorzata Maria Gosiewska, posłanka na Sejm RP, przewodnicząca Polsko-Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej oraz dr Jarosław Szarek prezes Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Podczas akademii referaty wygłosili dr David Kolbaia, przewodniczący Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków i ks. dr Henryk Paprocki.

Podczas uroczystości otwarcia konferencji dr Kolbaia wręczył Ambasadorowi Ilii Darchiashviliemu autorski przekład „Kanonu Pokutnego” św. Króla Davida IV, wybitny przykład hymnografii gruzińskiej XI w. Akademię zakończyły występ męskiego zespołu muzyki cerkiewnej „Ikos” pod dyrekcją Łukasza Hajduczenia oraz prezentacja wystawy poświęconej Emigracji Gruzińskiej 1918-1939 w Polsce autorstwa dr Kolbaii. Pierwszy dzień konferencji zwieńczyło uroczyste przyjęcie w Ambasadzie Gruzji w Warszawie.

Drugi dzień konferencji poświęcony był obradom Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków. Uczestnicy omawiali tematy związane ze stosunkami polsko-gruzińskim w latach 1918-1921.

Podczas trzeciego dnia uczestnicy konferencji omawiali polsko-gruzińskią współpracę archeologiczną w Kutaisi i Gonio. Ostatniego dnia konferencji odbyła się specjalna sesja prometejska poświęcona dziesięcioleciu gruzińsko0-rosyjskiej wojnie. Debatę poprzedził wykład dyr Jana Malickiego poświęconego twórcy ruchu prometejskiego, Tadeuszowi Holówce