Zaskoczyła mnie pracowitość Havla, twierdzi autor filmu o byłym prezydencie

21-07-20 Promocja 0 comment

Jeden z najbardziej oczekiwanych czeskich filmów tego roku, film reżysera Slávka Horáka pt. „Havel”, miał swoją dziennikarską premierę. Oprócz krytyków obejrzała go już Dagmar Havlová i jak twierdzi Horák, żonie pierwszego czeskiego prezydenta po Aksamitnej Rewolucji film się spodobał. Pomimo tego, że Václav Havel jest znany jako mąż stanu, film skupia się na okresie sprzed 1989 roku, gdy działał jako dysydent.

„Mam wrażenie, że to właśnie ten czas ukształtował Václava Havla” – tak Horák wyjaśnia, dlaczego wybrał dla swojego filmu okres między 1968 a 1989 rokiem. „Po 1989 roku był już dojrzałym mężczyzną. Nie jest to dla filmu tak interesujące , jak dojrzewanie i transformacja ”- mówi reżyser o byłym prezydencie. Horák nie miał zamiaru pokazywać jego postaci jako męża stanu po listopadzie 89 roku. „Havel jako dysydent jest  o wiele bardziej interesujący” – stwierdził reżyser.

Opisując postać Havla, Horák był zaskoczony jego pracowitością. „Mam na myśli nie tylko jego twórczość, ale także komunikowanie się z władzami, ciągłe pisanie skarg, występowanie w obronie ludzi, których zupełnie nie znał oraz szeroki zakres innych działań. Byłem zaskoczony, jak rozległe było spektrum jego aktywności”- mówi autor filmu.

Według Horáka, oprócz krytyków, którzy mogli zobaczyć film po raz pierwszy w czwartek, widziała go także Dagmar Havlová. Jednak już wcześniej  dzieło to trafiło do niej w formie tekstowej. „Konsultowałem się z panią Havlovą w sprawie scenariusza” – mówi Horák. „Byłem mile zaskoczony jej pozytywną reakcją. Zapewniła mnie, że mam właściwe podejście. Poprawiła niektóre szczegóły”.

Pomimo oparcia się głównie na prawdziwych wydarzeniach, autorzy dodali do fabuły  także fikcję w celu uatrakcyjnienia filmu:  „Chcieliśmy z jednej strony zachować prawdziwego ducha wydarzeń i postaci, ale jednocześnie naszym celem było, aby historia została opowiedziana jak dramatyczny film fabularny” – mówi Horák.

Źródło: ct24

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium