Zbliżające się wybory prezydenckie w Uzbekistanie

15-10-21 Promocja 0 comment

W swoim raporcie okresowym dotyczącym przebiegu kampanii wyborczej w Uzbekistanie, Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR)stwierdza, że na dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi kandydaci nie zaczęli jeszcze wyraźniej  kampanii.

Kampania, która ruszyła trzy tygodni temu ogranicza się do rozmieszczenia na ulicach billboardów orazopłacanych ze środków publicznych materiałów wyborczych w mediach. Prywatne finansowanie kampanii jest Uzbekistanie zakazane.

Media publiczne muszą zapewnić czas antenowy wszystkim kandydatom, którzy mogą także wykorzystać publiczne fundusze na zakup miejsca w mediach prywatnych. Ramy prawne gwarantują wszystkim kandydatom takie same warunki. Korzysta na tymjednak wyłącznie Szawkat Mirzijojew, który jako prezydent dominuje na ekranach telewizyjnych i na pierwszych stronach gazet, podczas gdy jego  rywale są ledwie widoczni.

W wyborach startują – Bachrom Abduchalimow, lider partii Adolat (Sprawiedliwość); Aliszer Kodirow, lider MilliTiklanisz (Odrodzenie Narodowe); NarzulloOblomurodow, lider Partii Ekologicznej; oraz MaksudaWarisowa, wiceprzewodnicząca Ludowo-Demokratycznej Partii Uzbekistanu i jedyna kandydatka płci żeńskiej. Ta piątka reprezentuje pięć legalnie działających partii politycznych, które zasiadają w parlamencie i są lojalne wobec Mirzijojewa.

Próby startu w wyborach podjęte przez przedstawicieli opozycji zakończyły się niepowodzeniem. O fotel prezydenta chciał m.in. ubiegać się popularnypiosenkarz achongir Otażonow, ale jego spotkanie ze zwolennikami zostało zaatakowane przez tłum. Piosenkarz zrezygnował z polityki.

„Ustawodawstwo dotyczące rejestracji partii politycznych, wcześniej oceniane przez ODIHR jako uciążliwe i pozwalające na arbitralne stosowanie, pozostaje bez zmian” – zauważyli obserwatorzy wyborów.

ODIHR podkreśla, że chociaż debaty telewizyjne są dozwolone,  kandydaci nie wykorzystali jeszczezarezerwowanego dla nich czasu antenowego.Natomiast sieci społecznościowe Twitter, TikTok i VKontakte oraz komunikatory internetowe Skype i WeChatod lipca blokowane.

Według obserwatorów rząd uwzględnił niektóre wcześniejsze zalecenia dotyczące przeprowadzenia wyborów, ignorując jednak większość rekomendacji.  

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium