Zmarł były szef słowackiej policji – powiesił się w celi

30-12-20 Promocja 0 comment

W środę (30.12. br.) zmarł były szef słowackiej policji Milan Lučanský, dzień wcześniej próbował powiesić się w swojej celi. Strażnicy więzienni ocucili go, ale gdy dowieźli go  do szpitala, był już w śpiączce.

Dyrekcji  straży  więziennej w Preszowie, w którym przebywał M.Lučanský, zarzucono zaniedbanie stałego monitoringu więźnia.

„ 24-godzinny monitoring w celach jest niemal niemożliwy” – powiedział Milan Ivan, dyrektor generalny Korpusu Więziennictwa i Straży Sądowej na nadzwyczajnej konferencji prasowej w środę, po czym natychmiast podał się do dymisji .

Już w połowie grudnia Ministerstwo Sprawiedliwości musiało reagować na  medialne spekulacje jakoby M.Lučanský próbował popełnić samobójstwo w areszcie. W tym czasie więzień doznał urazu oczu. Ministerstwo twierdziło jednak, że był to wypadek podczas ćwiczeń.

Według Denníka, M. Lučanský był podejrzany o przyjcie  łapówki w wysokości ponad pół miliona euro  w zamian za ukrycie oszustw popełnionych przez ściganego biznesmena..

M.Lučanský złożył rezygnację ze stanowiska komendanta policji tego lata, po inauguracji gabinetu premiera Igora Matoviča. W 2018 roku M.Lučanský zastąpił  Tibora Gašpara na stanowisku szefa policji, który został  wcześniej  również oskarżony i osadzony w  areszcie.

W tym roku słowacka policja po kolei  zatrzymała kilkunastu sędziów  oskarżając ich o różne przestępstwa, w tym  korupcję. Proces  grozi między innymi byłemu szefowi prokuratury i byłemu dowództwu  policji.

Źródło: Irozhlas

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium