Zmarł prof. Tadeusz Świętochowski

16-02-17 Promocja 0 comment

Z wielką przykrością zawiadamiamy, iż 15 lutego 2017 roku w Nowym Jorku zmarł nasz przyjaciel i wieloletni wykładowca Studium

Prof. Tadeusz Świętochowski (1932-2017)

Prof. Tadeusz Świętochowski (1932-2017)(fot. Małgorzata A. Gudzikowska)

Jeden z największych badaczy współczesnego Azerbejdżanu i historii Bliskiego Wschodu, autor wielu książek i monografii. Profesor Emeritus Uniwersytetu Columbia i Uniwersytetu Monmouth. Dr h.c. Uniwersytetu Chazarskiego i Uniwersytetu Bakijskiego. W Studium Europy Wschodniej udzielał wykładów jako Permanent Visiting Professor oraz Senior Specialist w ramach programu Fulbrighta.

Urodzony we Francji. Syn przedwojennego dyplomaty RP Stanisława Świętochowskiego, uwięzionego po 17 września, zamordowanego prawdopodobnie w więzieniu na Butyrkach w Moskwie.

Ostatnie lata życia spędzał pomiędzy Nowym Jorkiem i Warszawą gdzie po latach emigracji stworzył swój drugi dom. Zaledwie w zeszłym roku udało mu się odzyskać polskie obywatelstwo, odebrane mu w czasach komunistycznych. Był niestrudzonym badaczem spraw Kaukazu, zawsze otwartym na dialog i gotowym do pomocy swoim studentom.

Profesor Świętochowski ze studentami "Studiów Wschodnich", 2001 r.
Profesor Świętochowski ze studentami “Studiów Wschodnich”, 2001 r.

Profesor Świętochowski został pochowany 27 lutego w Fort Washington w Pensylwanii obok swojej ukochanej żony Mimi.

 

List wspomnieniowy pracowników Studiów Europy Wschodniej o prof. Tadeuszu Świętochowskim:

Letter from the Staff of Centre for East European Studies, University of Warsaw
in memory of Professor Tadeusz Świętochowski