Zmiany w mołdawskim rządzie. Plahotniuc gra na wybory?

19-09-18 Promocja 0 comment

19.09.2018

We wtorek, 18 września, lider rządzącej Demokratycznej Partii Mołdawii Vlad Plahotniuc (uważany za szarą eminencję mołdawskiej polityki)  na cotygodniowym spotkaniu poinformował o zmianie na stanowisku szefa Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Rolnictwa.

Tym pierwszym pokieruje Silvia Radu, która poprzednio pełniła obowiązki mera Kiszyniowa, drugim – Nicolai Cubuk.

Plahotniuc ogłosił również, że w nadchodzących tygodniach zostanie poddana ocenie praca sekretarzy stanu, a w niektórych rejonach nastąpi zmiana władz.

– W niedalekiej przyszłości w rządzie odbędą się dyskusje, a jeżeli zmiany okażą się niezbędne, muszą być zrobione tak, aby władza wykonawcza działała jak najskuteczniej – powiedział Plahotniuc. Przywódca „demokratów” zapewnił, że premier Pavel Filip i cały gabinet otrzymają zdecydowane poparcie jego partii.

Zmiany w rządzie niewątpliwie związane są z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi. Władze chcą pokazać, że nowi ministrowie różnią się od poprzedników. Zmiany w rządzie były także konieczne, aby nadać nowy impet reformom.

Zmiany dotknęły Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Regionalnego  ponieważ od tego resortu  w dużym stopniu  zależy  gospodarka kraju, z kolei ochrona zdrowia i ochrona socjalna odgrywa bardzo dużą rolę  w czasie przedwyborczym.

Eksperci uważają, że prezydent Igor Dodon nie ma powodu, by odrzucić zaproponowanych kandydatów na nowych ministrów .

Źródło: MoldovaInform, NOI.md

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium