Zuzana Čaputová z wizytą w Pradze

11-04-19 Promocja 0 comment

Dwa tygodnie po zwycięskich wyborach prezydenckich przyszła szefowa państwa słowackiego przybyła z wizytą do stolicy Czech. We wtorek (9.04.) zjadła kolację z posłem i byłym ministrem spraw zagranicznych Karlem Schwarzenbergem, który wspierał ją w kampanii wyborczej oraz poszła na koncert Boba Dylana w Sali koncertowej Lucerna.

Ponadto prezydent elekt spotkała się z dyrektorem Biblioteki Václava Havla Michaelem Žantovským.

Rzecznik pani prezydent Martin Burgr poinformował, że chodziło o całkowicie prywatną wizytę i dodał, że spotkała się ona także ze znanym  księdzem i filozofem Tomášem Halíkiem, który również wspierał  ją podczas kampanii. Pragę Z. Čaputová odwiedziła wraz ze swoim partnerem Petrem Konečným.

M.Burgr dodał , że przyszła pani prezydent nie ma żadnych oficjalnych planów do końca tygodnia, a potem wyjeżdża na urlop.

Z. Čaputová obejmie urząd po obecnym prezydencie Andreju Kisce w połowie czerwca. Jej pierwsza wizyta zagraniczna odbędzie się również w Czechach – zgodnie z tradycją. W Pradze Z. Čaputová spotka się ze swoim czeskim odpowiednikiem Milošem Zemanem, który przed drugą turą słowackich wyborów prezydenckich poparł jej przeciwnika, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Maroša Šefčoviča.

Pod koniec swojej kadencji Czechy odwiedzi także obecny prezydent Słowacji Andrej Kiska.

Źródło: Novinky.cz

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium