Zwiększy się zużycie LNG z gazoportu w Kłajpedzie w krajach bałtyckich

11-04-17 Promocja 0 comment

Fot. David Holt, CC BY-SA 2.0, http://bit.ly/28NOemT
Fot. David Holt, CC BY-SA 2.0, http://bit.ly/28NOemT

Po liberalizacji rynku gazu na Łotwie i po zakończeniu okresu dwudziestoprocentowej  zniżki ceny gazu na Litwie, udzielonej przez „Gazprom” pod koniec 2014 roku ,  w republikach bałtyckich zwiększy się zapotrzebowanie na skroplony gaz ziemny (LNG), natomiast ilości gazu importowanego przez rurociągi, zostaną zmniejszone.

Takie są wnioski z analizy estońskiej firmy energetycznej „Eesti Energia”.

– Zużycie LNG najprawdopodobniej będzie nadal rosło – powiedział dziennikarzom w Tallinie przedstawiciel „Eesti Energia” ds. handlu gazem Aivars Tihane.

Nie ujawnił , czy „Eesti Energia” podpisała umowę na  zakup LNG, jednak zapewnił, że firma zastanawia się nad możliwością zakupu przez terminal w Kłajpedzie, skroplonego gazu, który byłby przechowywany w magazynie w łotewskiej miejscowości Inčukalns.

Zdaniem Tihase, głównym powodem rozszerzenia rynku LNG na Łotwie, w Estonii i na Litwie jest polityka cenowa „Gazpromu”.

Cena rosyjskiego gazu dla trzech krajów bałtyckich jest,  jak powiedział ekspert,  , „wprost proporcjonalna do stopni  przyjaźni ze strony klienta”.  W efekcie, według Tihase’a, na rynku obowiązują  tak skomplikowane zasady, że prognozowanie  ceny rosyjskiego paliwa jest praktycznie niemożliwe.

Zdaniem  A. Tihane, udział spółki córki „Easti Energia”,   „Enefit” w rynku gazowym będzie na razie niewielki, bo mniej niż 10%, ale firma planuje ekspansję po  uruchomieniu wspólnego rynku gazu w krajach bałtyckich w 2020 roku

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium