Zwierzchnik białoruskiej cerkwi prawosławnej obleciał Białoruś modląc się o zdrowie na pokładzie „Pilatusa”

04-04-20 Promocja 0 comment

Przedstawiciele Białoruskiego Kościoła Prawosławnego z egzarchą Białorusi, metropolitą Pawłem na czele, poprowadzili w czwartek, jak to nazwano, „powietrzną drogę krzyżową” nad Białorusią modląc się o zatrzymanie koronawirusa.

Lot turbośmigłowcem Pilatus PC-12” trwał ponad 4 godziny.

Jak informuje służba prasowa Cerkwi, duchowni latalinad granicami Białorusi z kopiami czczonych w tym kraju wizerunków krzyżem Eufrozyny z Połocka i ikoną Matki Bożej Żyrowickiej, modląc się opowstrzymanie infekcji, spowodowanej przez koronawirusa”,

Wcześniej, 23 marca metropolita Paweł skierował apel do duchowieństwa i wiernych, aby modlili się o powstrzymanie  „śmiertelnej zarazy”. Wówczas pomodlił się w powietrzu nad Mińskiem i poświęcił stolicę .

Na Białorusi nie wprowadzono żadnych nadzwyczajnych środków w związku z pandemią. Kraj nie ogłosił kwarantanny, nie odwołuje się masowych imprez, granice pozostają otwarte. Białoruscy aktywiści apelują o samoograniczanie np., zaplanowane na 25 marca święto narodowe Białorusinów „Dzień Wolności” odbyło się w Internecie.

Ministerstwo Zdrowia, mimo że rejestruje zwiększoną liczbę pacjentów z zapaleniem płuc, nie wiąże tego z koronawirusem, ale wyjaśnia „czynnikami sezonowymi”. W sieci pojawiają się rozporządzenia różnych służb kraju zmierzające do ukrycia prawdy o skali pandemii.

Światowa Organizacja Zdrowia już zarzuciła białoruskim władzom, że obywatele nie są regularnie informowani o sytuacji.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Salidarnaść, Biełaruski Partyzan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium