Zwierzchnik największego kościoła Estonii spotkał się z patriarchą Cyrylem i zaprosił go do Tallina

30-11-19 Promocja 0 comment

W Moskwie 29 listopada odbyło się spotkanie arcybiskupa Estońskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Urmasa Viilmy z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem.

Jak informuje służba prasowa największego chrześcijańskiego kościoła  Estonii, przyjazd Viimy do Moskwy był odpowiedzią na wizytę zwierzchnika rosyjskiego prawosławia w Estonii w 2013 r. Wizyta była inicjatywą strony estońskiej, wniosek o nią został wysłany do Moskwy wiosną b.r.

W trakcie swego moskiewskiego pobytu Viima miał potwierdzić „dobre relacji między Estońskim Kościołem Ewangelicko-Luterańskim a Cerkwią Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego . W trakcie spotkania Viima zaprosił patriarchę Kirilla do Estonii znów.

Podczas podróży Urmas Viilma spotkał się również z przedstawicielami społeczności estońskiej w Rosji.

Przypomnijmy, w Estonii w połowie lat 1990ch powstał niezależny od Moskwy, podporządkowany patriarchatowi ekumenicznemu Estoński Apostolski Kościół Prawosławny. Obecnie w kraju działają dwie społeczności prawosławne, podporządkowane Moskwie i Konstantynopolowi. Działanie dwóch konkurencyjnych Kościołów było przyczyną gwałtownego pogorszenia się stosunków między Patriarchatami Konstantynopolitańskim i Moskiewskim w latach 1990ch.

Obecnie oba patriarchaty są w konflikcie po uzyskaniu autokefalii przez Prawosławną Cerkiew Ukrainy.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium