Komunikat Kapituły Nagrody im. św. Grzegorza Peradze Uniwersytetu Warszawskiego

10-06-24 Promocja 0 comment

Informuję, że przyznano ustanowioną przez Radę Naukową „Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies” Uniwersytetu Warszawskiego –  Nagrodę im. św. Grzegorza Peradze.

 

Po zapoznaniu się z recenzjami dotyczącymi dorobku kandydatów do Nagrody postanowiono, że Laureatami w tym roku zostali:

Prof. David Muskhelishvili (ur. 1928 w Tbilisi), wybitny gruziński uczony, historyk, kartwelolog, nauczyciel akademicki, twórca gruzińskiej geografii historycznej, członek rzeczywisty Gruzińskiej Akademii Nauk, uznawany za najwybitniejszego geografa od czasów Wachuszti Batoniszwili/Bagrationi. Nagroda w uznaniu za wybitne zasługi i wyjątkowy wkład w rozwój współczesnej historiografii gruzińskiej, w szczególności za wybitne osiągnięcia w badaniach geografii historycznej.

Dr Piotr M. A. Cywiński (ur. 1972 w Warszawie), historyk mediewista, działacz społeczny i animator kultury, aktywny współuczestnik dialogu polsko-żydowskiego oraz chrześcijańsko-żydowskiego, propagator zbliżenia między kulturami pogranicza. Nagroda w uznaniu za wybitne zasługi w zachowaniu i upowszechnianiu pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, a także za szerzenie wiedzy na temat życia i działalności naukowej św. Grzegorza Peradze.

Nagroda im. św. Grzegorza Peradze jest przyznawana osobom, które w swojej działalności naukowej prezentują te wartości, którym wierny był św. Grzegorz Peradze. Wyróżnia wybitne osoby, których dorobek życia jest wzorem godnym do naśladowania dla innych.

Nagroda zostanie wręczona 6 grudnia 2024 r. w Sali Balowej w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich Uniwersytetu Warszawskiego podczas 21. Międzynarodowej Konferencji Kaukazologicznej im. św. Grzegorza Peradze.

Nagroda im. św. Grzegorza Peradze wykonana została na wzór panagia z klasztoru Martwili z X wieku techniką cloisonné występującą w dawnej sztuce gruzińskiej, bogato zdobiony złotem, srebrem i perłami. Nagrodę od lat wspiera Instytut Polski w Tbilisi

Dr David Kolbaia, przewodniczący Kapituły
Nagrody im. św. Grzegorza Peradze

Święty Grzegorz Peradze (1899-1942) – święty mnich i męczennik, który większą część swojej działalności duszpasterskiej i naukowej spędził w Warszawie, do której przybył na zaproszenie Metropolity Dionizego (Waledyńskiego). Peradze był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego (1933-1939), specjalistą w dziedzinie patrologii i historii monastycyzmu gruzińskiego. W 1931 r., złożył w greckiej katedrze w Paryżu śluby zakonne i przyjął święcenia kapłańskie. Związał się z gruzińską parafią w Paryżu, gdzie został mianowany jej pierwszym proboszczem. Tamże założył (1931 r.) i redagował rocznik naukowy Dżwari wazisa. W 1934 r. otrzymał w greckiej katedrze św. Sofii w Londynie godność archimandryty. W 1935 r. odbył podróż religijną i jednocześnie naukową do Rumunii, Bułgarii i Grecji (Góra Atos, Tesalonika). W 1936 r. udał się także do Ziemi Świętej i Syrii. W maju 1942 r. w Warszawie został aresztowany przez gestapo. Bezpośrednim powodem aresztowania była prowokacja i donos. Najpierw osadzono go w więzieniu na Pawiaku w Warszawie, a w listopadzie 1942 r. przewieziono do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL-Auschwitz. Tam, poświęcając się za innych uwięzionych, zakończył życie w dniu 6 grudnia 1942 r. We wrześniu 1995 r. decyzją soboru Kościoła Gruzińskiego o. Grzegorz Peradze został kanonizowany jako „święty męczennik”.