Studia Wschodnie

Studia Wschodnie są pierwszymi w Polsce kompleksowymi studiami uniwersyteckimi pierwszego stopnia o charakterze interdyscyplinarnym „area studies” poświęconymi tematyce wschodniej. Na kierunku kształceni są przyszli  specjaliści w obszarze Europy Środkowej, Wschodniej, Rosji, Azji Środkowej i Kaukazu oraz Bałkanów. Absolwenci Studiów Wschodnich zyskują możliwość realizacji kariery zawodowej w m.in. administracji państwowej, polityce, ośrodkach badawczych, mediach.

Studia łączą w sobie elementy wiedzy o:

  • historii i współczesności
  • gospodarce
  • kulturze
  • społeczeństwie
  • problematyce narodowościowej
  • religii
  • etnologii i polityce

3-letnie, licencjackie „Studia Wschodnie” dla osób interesujących się regionem szeroko rozumianej Europy Wschodniej.

Kształcimy specjalistów zamierzających zajmować się problematyką Europy Wschodniej, Rosji, Azji Środkowej i Kaukazu oraz Europy Środkowej i Bałkanów. Studia przygotowują do pracy w dziedzinach związanych z tą częścią świata – dyplomacji, dziennikarstwie, polityce, działalności pozarządowej, nauce.

2-letnie, magisterskie „Studia Wschodnie” dla osób zamierzających zajmować się problematyką Europy Wschodniej, Rosji, Azji Środkowej i Kaukazu oraz Europy Środkowej i Bałkanów.

Dzięki pogłębionej wiedzy dotyczącej Europy Wschodniej, specjalizacji w zakresie 2 regionów oraz dobrej znajomości języka regionalnego absolwenci Studiów Wschodnich są doskonale wyszkolonymi specjalistami mogącymi pracować w polskich i międzynarodowych instytucjach i przedsiębiorstwach, zajmujących się problematyką wschodnią.

Studia koncentrują się na teoretycznych i praktycznych zagadnieniach związanych z polityką wschodnią, takich jak: polska polityka wschodnia, sowietologia, zagadnienia narodowościowe Europy Wschodniej, Bałkanów, Rosji i Kaukazu, historia Rosji i ZSRR, geopolityka, społeczne, gospodarcze zagadnienia postkomunizmu, stosunki międzynarodowe w regionie Europy Wschodniej i Europy Środkowej i Bałkanów, geografia polityczna Europy Wschodniej, Środkowej, Bałkanów, Rosji i Kaukazu, system władzy w Federacji Rosyjskiej, współpracy wojskowej w regionie, służby specjalne ZSRR i Federacji Rosyjskiej czy państw post-sowieckich.

Kładziemy nacisk na kwestie gospodarcze, bezpieczeństwo energetyczne, praktyczne elementy funkcjonowania służby zagranicznej.

Zgłoś się na Podyplomowe Studia Wschodnie jeżeli:

  • profesjonalnie zajmujesz się Europą Wschodnią i Środkową w urzędach państwowych, administracji, instytucji społecznych
  • specjalizujesz się w polityce ukierunkowanej na region Europy Wschodniej i Środkowej
  • jesteś właścicielem lub pracownikiem przedsiębiorstwa współpracującego z krajami Europy Wschodniej i Środkowej
  • pracujesz w mediach, szczególnie ukierunkowanych na region Europy Wschodniej i Środkowej
  • planujesz specjalizować się w tematyce wschodniej w administracji, polityce, mediach lub biznesie
  • chcesz pogłębić wiedzę z dziedziny Europy Wschodniej

Studia stacjonarne pierwszego i drugiego stopnia w języku polskim.

 Obszar nauk humanistycznych oraz obszar nauk społecznych

Dyscypliny

  • z dziedziny nauk humanistycznych: historia, nauki o kulturze i religii, językoznawstwo,
  • z dziedziny nauk społecznych: nauki socjologiczne, nauki o bezpieczeństwie, geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.

Dyscyplina wiodąca: historia, nauka o polityce i administracji.

Perspektywy

Studia mają charakter interdyscyplinarny i łączą w sobie elementy wiedzy o historii i współczesności, gospodarce, kulturze, problematyce socjologicznej, narodowościowej, religijnej, etnologicznej i politycznej. Rocznie około 50% słuchaczy stanowią obcokrajowcy z Europy Środkowej, Wschodniej oraz Azji Środkowej i Kaukazu.

Kształcimy specjalistów w zakresie problematyki:  Europy Wschodniej, Rosji, Azji Środkowej i Kaukazu oraz Europy Środkowej i Bałkanów na 6 specjalizacjach:  (specjalizacje: I. Europa Wschodnia, II. Rosja, III. Azja Środkowa, IV. Kaukaz, V. Europa Środkowa, VI. Bałkany).

Praktyki

  • ambasady i konsulaty wybranych państw regionu,
  • media (publiczne i ko­mercyjne),
  • instytucje opiniotwórcze i analityczne (np. Ośrodek Studiów Wschodnich),
  • ministerstwa i organizacje pozarządowe (np. Fundacja im. S. Batorego).

Absolwenci Studiów Wschodnich znajdują zatrudnienie w instytucjach państwowych, biznesie, polityce, mediach i ośrodkach analitycznych.

Wykładowcy

W gronie wykładowców na Studiach Wschodnich znajdują się autorytety i najwybitniejsi specjaliści od „problematyki wschodniej” z Polski, Europy oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki. Stałym elementem programu studiów są zajęcia prowadzone przez „Profesorów Wizytujących” (Visiting Professors).

Koło Studenckie

Studenckie Koło Naukowe SEW organizuje spotkania autorskie, pokazy filmowe, występy artystyczne. Czynnie uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez SEW, współorganizując wydarzenia o charakterze naukowym (konferencje) oraz popularnonaukowych (dnie otwarte, orientalia). Mają możliwość prezentowania swojego odrobku naukowego, a najlepsze referaty publikowane są w czasopismach naukowych Studium – „Obóz” i „Nowy Prometeusz”.

Miejsce zajęć

Kampus Centralny UW

Pałac Tyszkiewiczów – Potockich (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28)
Budynek przy ul. Oboźnej 7 (wejście od ul. Sewerynów)