Wschodnia Szkoła Zimowa

O Szkole  |  Nabór  |  Edycje  |  Kontakt

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=RywasWkyh7Q[/embedyt]

 

PROGRAM XVII WSCHODNIEJ SZKOŁY ZIMOWEJ 2020

Od 2004 r. Wspólnie z Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, zaś od

2017 samodzielnie Studium Europy Wschodniej, organizuje Wschodnią Szkołę Zimową. Jest ona skierowana do studentów ostatniego roku studiów humanistycznych z krajów b. ZSSR i b. obozu komunistycznego. Szkoła odbywa się zawsze w terminie 1-14 marca. Do tej pory odbyło się trzynaście Wschodnich Szkół Zimowych. Mamy już ponad 400 absolwentów z 15 krajów, głównie Europy Środkowej i Wschodniej.

Dla uczestników Szkoła stanowi najczęściej pierwszy pobyt naukowy w Polsce. Kształcenie studentów ostatniego roku studiów, przygotowujących prace magisterskie, myślących w przyszłości kontynuować naukę oraz często kształcić innych, daje szansę na osiągnięcie długofalowych i trwałych wyników.

Wielu absolwentów Szkoły z sukcesem zdaje na „Studia Wschodnie” i inne atrakcyjne kierunki studiów.

Prof. Bohdan Osadczuk - gość specjalny V Wschodniej Szkoły Zimowej, wykład inauguracyjny, 2008 r.
Prof. Bohdan Osadczuk – gość specjalny V Wschodniej Szkoły Zimowej, wykład inauguracyjny, 2008 r.

Na program Szkoły składają się wykłady i seminaria prowadzone zarówno przez profesorów z polskich ośrodków akademickich i naukowych, jak i zagranicznych – wśród nich absolwentów Wschodniej Szkoły Letniej, dziś już znanych badaczy, którzy teraz wykładają dla swoich młodszych kolegów. Tematyka Wschodnich Szkół Zimowych jest oparta na szeroko rozumianej problematyce historii i współczesności Europy Środkowej i Wschodniej.

Na seminariach uczestnicy zobowiązani są do wygłoszenia referatu (część pracy magisterskiej). Tematyka przedstawionych przez uczestników referatów jest bardzo zróżnicowana: politologia, historia, filologia etc.

Dyskusje na wykładach oraz seminariach pozwalają uczestnikom spojrzeć z szerszej perspektywy na zagadnienia historyczne i współczesne.

W gronie wykładowców WSZ znaleźli się, m.in.: Leopold Unger (Bruksela), Jerzy Pomianowski (Kraków), Jerzy Stępień (Warszawa), Elżbieta Stadtmueller (Uniwersytet Wrocławski), Andrzej Ananicz (MSZ, Uniwersytet Warszawski), Eric Jakobsons (Uniwersytet Łotewski w Rydze), Cornelius Ochman (Fundacja Bertelsmanna w Berlinie), Jan Holzer (Uniwersytet Masaryka w Brnie), Mykoła Riabczuk (Akademia Kijowsko-Mohylańska).

Uczestnicy Wschodniej Szkoły Zimowej z wizytą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, 2013 r.
Uczestnicy Wschodniej Szkoły Zimowej z wizytą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, 2013 r.