Warsaw East European Conference 2022 – „Still without peace” – relacja zdjęciowa

06-07-22 Promocja 0 comment

W dniach 1-2 lipca 2022 roku w budynku Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się osiemnasta edycja Warsaw East European Conference – największej w regionie konferencji poświęconej szeroko rozumianej tematyce wschodniej. Temat tegorocznej konferencji brzmiał „Still without peace”/ „Wciąż bez pokoju” i był poświęcony trwającej wojnie w Ukrainie.

Uczestnicy WEEC mieli szansę uczestniczyć w 2 Okrągłych Stołach, 8 sesjach panelowych i wydarzeniu specjalnym jakim była Ceremonia wręczenia nagrody „Przeglądu Wschodniego”.

Konferencję otworzył dyrektor Studium Europy Wschodniej Jan Malicki. Słowo wstępne do zgromadzonych w auli Starego BUW-u skierował podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa Marcin Przydacz, który opowiedział o aktywności polskiej dyplomacji i naszych przewidywaniach na przyszłość. Wykład otwierający wygłosiła prof. Kataryna Wolczuk pt. The War and Decolonization of Ukraine. Podczas pierwszego dnia konferencji odbył się Okrągły Stół (pt. The Full-Scale War in Ukraine and its Influence on Regional and Global Processes), a także  panele dyskusyjne:

Drugi dzień konferencji otworzył panel zatytułowany „Nation-building Processes in Eastern Europe after 2020. The Postcolonial Dimension”. W trakcie drugiego dnia konferencji obył się drugi Okrągły Stół (pt. Russian-Ukrainian war: information resistance), a także sześć sesji panelowych:

Konferencję zakończono Ceremonią wręczenia nagrody „Przeglądu Wschodniego” za rok 2021. Informacja na temat tegorocznych laureatów i laudatorów.

Projekt zrealizowany został wspólnie ze stowarzyszeniem „Dom Kaukaski w Polsce” i Studium Europy Wschodniej UW.

WEEC jest największym pod względem naukowym i organizacyjnym przedsięwzięciem Studium. To doroczna międzynarodowa konferencja anglojęzyczna, której pierwowzorem stała się Warszawska Konwencja ASN (Association for the Study of Nationalities).

Konferencja oparta jest o system panelowy z tematycznymi referatami. Zasadniczymi punktami programu są Okrągłe Stoły – dyskusje zaproszonych ekspertów – specjalistów z różnych dziedzin.

Pierwsza konferencja odbyła się w 2004 r. z udziałem Lecha Wałęsy. W 2013 r. świętowaliśmy jubileusz 10-lecia naszej konferencji. Uczestnicy WEEC pochodzą z Polski oraz krajów b. ZSRR (najwięcej z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Kazachstanu i Gruzji), jak również z krajów Europy Zachodniej i USA.

Na stronie WEEC znajdziecie Państwo:

• wszystkie informacje dotyczące tegorocznej konferencji
  • program konferencji oraz Call for Papers
  • sylwetki gości specjalnych tegorocznej konferencji
  • e-wydania pokonferencyjnych publikacji Warsaw East European Review (wkrótce)

Projekt finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja publiczna 2022”. Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2022”.

Patronem medialnym ceremonii wręczenia Nagrody Przeglądu Wschodniego jest Polskie Radio dla Zagranicy

Dzień I

Dzień II