Grupa Analityczna „BIAŁORUŚ-UKRAINA-REGION”

O Grupie Analitycznej „BIAŁORUŚ-UKRAINA-REGION”

Grupa Analityczna „Białoruś w regionie”, działająca przy Studium Europy Wschodniej UW, powstała w 2020 roku jako odpowiedź na wydarzenia, rozpoczęte w sierpniu 2020 roku w Białorusi.

Głównym celem Grupy jest analiza zjawisk zarówno wewnątrzkrajowych, jak i regionalnych, na różnych płaszczyznach: zmiany systemu, polityki, gospodarki, społeczeństwa, kultury, relacji międzynarodowych.

Po lutym 2022 roku fokus zainteresowań ekspertów i ekspertek Grupy w sposób naturalny znacząco rozszerzył o zagadnienia ukraińskie, i w październiku tego roku nazwę Grupy zmieniono na „BIAŁORUŚ-UKRAINA-REGION”.

Pierwszym kierownikiem Grupy był amb. Jerzy Marek Nowakowski, a od października 2022 jest nim prof. Henryk Litwin. Grupa składa się z ekspertów i ekspertek o uznanym dorobku naukowym i analitycznym z Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy. Prace zespołu rozpoczęły się pod koniec grudnia 2020 roku.

Przy opracowaniu poszczególnych zagadnień są zapraszani inni doświadczeni eksperci z danej dziedziny.

Zapraszamy do zapoznania się z archiwalnymi raportami- dostępnymi poniżej lub pod linkiem.

O PORTALU

Strona powstała z inicjatywy Studium Europy Wschodniej UW. Portal gromadzi wiadomości, opinie ekspertów oraz materiały związane z wydarzeniami na Białorusi po wyborach prezydenckich 2020 r. oraz rozpoczęciu wojny w Ukrainie w 2022 r.

► Powołano platformę informacyjną bialorus2020studium.pl

► Po agresji Rosji na Ukrainę, zmieniono nazwę portalu na „Białoruś 2020-Ukraina 2020-Studium” – www.by-ua-studium.pl

► Portal gromadzi wiadomości bieżące, opinie ekspertów oraz materiały związane z wydarzeniami na Białorusi po sfałszowanych wyborach 9 sierpnia. Portal ma charakter informacyjno-analityczny (opinie, analizy, wykłady, podcasty).

► W ramach portalu realizowane są oryginalne projekty multimedialne, tworzony jest unikalny kontent poświęcony zagadnieniom politycznym, kulturowym i gospodarczym.

► Strona www.by-ua-studium.pl ściśle współpracuje z ogólnymi i białoruskimi działaniami Studium Europy Wschodniej, m.in.: Grupą Analityczną „BIAŁORUŚ-UKRAINA-REGION”, Warsaw East European Conference, wygład ogólnouniwersytecki „Białoruś 2020″.

► Portal posiada własne sieci społecznościowe (Facebook, Youtube, Twitter). Od 2020 roku na stronie pojawiło się ok. 250 oryginalnych tekstów i ponad 2600 materiałów. Za czas istnienia portal (nie wliczając sieci społecznościowe) dotarł do ok. 100.000 odbiorów z ok 80 krajów.

Raporty Grupy Analitycznej „BIAŁORUŚ-UKRAINA-REGION”

„Białoruś 2021: perspektywa zmiany”

W pierwszym raporcie autorzy skupili się na głównych wyzwaniach, stojących przed Białorusią w 2021 roku, w różnych wymiarach – społecznym, gospodarczym, politycznych i militarnym.

Link do PDF (wersja PL)

Link to PDF (EN version)

„W dusznym uścisku brata. Relacje białorusko-rosyjskie 2020-2021”

Analizie zostały poddane główne kierunki białorusko-rosyjskich relacji na obecnym etapie i w warunkach trwającego społeczno-politycznego kryzysu (gospodarka, współpraca militarna, kooperacja polityczna, wymiar wpływów kulturowych i propagandowych).

Link do PDF (wersja PL)

Link to PDF (EN version)

„Gospodarka w cieniu polityki. Sytuacja ekonomiczna Białorusi”

Autorzy skupili się na wyzwaniach, stojących przed białoruską gospodarką – w relacjach zarówno z Rosją, jak z UE i Chinami. Ważnym aspektem była analiza możliwości wsparcia gospodarczego już demokratycznej Białorusi oraz wymiar białoruskiej propagandy gospodarczego sukcesu.

Link do PDF (wersja PL)

Link to PDF (EN version)

„Granica dyktatora. Polska i Białoruś wobec kryzysu granicznego”

Członkowie Grupy Analitycznej starają się odpowiedzieć w nim  na pytanie o to, jakie są prawdopodobne cele białoruskiego reżimu, jak wykorzystuje on kryzys graniczny dla celów własnej propagandy oraz destabilizacji sytuacji w regionie i wymuszania dialogu na zachodnich decydentach.

Link do PDF (wersja PL)

„Białoruś 500 dni po: od społecznej mobilizacji do neototalitarnej konsolidacji?”

Analitycy i eksperci Grupy Analitycznej skupili się na analizie rozwoju sytuacji społeczno-politycznej Białorusi na różnych płaszczyznach ponad 1,5 roku od rozpoczęcia masowych protestów w 2020 roku.

Link do PDF (wersja PL)

„Białoruś i jej wybory: polityka, gospodarka i społeczeństwo w cieniu wojny”

Analitycy i eksperci skupili się na analizie sytuacji i trendów na płaszczyznach politycznej, gospodarczej, społecznej, propagandowej oraz opinii publicznej wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Link do PDF (wersja PL)

„Białoruś w fazie rosyjskiej okupacji hybrydowej”

Autorzy analizują wybrane zjawiska związane z agresją Rosji na Ukrainę, które w II połowie roku 2022 determinowały ewolucję sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej Białorusi oraz podejmują próbę oceny skutków, które przyniosą owe zmiany w najbliższej i nieco bardziej odległej przyszłości.

Link do PDF (wersja PL)

„Białoruś w obliczu autorytarnej konsolidacji”

Eksperci ukazują dalszą ewolucję metod zarządzania państwem, właściwych dla stanu „okupacji hybrydowej”, a przez to pogłębienie uzależniania się Białorusi od rosyjskiego „sojusznika”. Zwracają uwagę, że postępująca podległość, jest w znacznym stopniu obrazem  świadomej rezygnacji białoruskich władz z kolejnych atrybutów suwerenności.

Link do PDF (wersja PL)

„Grupa Wagnera”

Raport przedstawia szerokie spektrum zagadnień związanych z działalnością wagnerowców, ze szczególnym uwzględnieniem ich aktywności w Białorusi. Zbiera fakty dotyczące ich liczebności i rozlokowania, pokazuje formy aktywności, które już miały miejsce i rozważa scenariusze rozwoju sytuacji po śmierci liderów Grupy. Koniec Prigożyna i Utkina czasowo osłabia możliwości ofensywnego wykorzystania potencjału wagnerowców, ale problem nie znika. Zagrożenia związane z posługiwaniem się przez Rosję systemem „wojsk prywatnych” pozostają aktualne.

Link do PDF (wersja PL)

„Białoruś w nowym cyklu elektoralnym (2024-2025)

Raport zawiera on analizy ściśle związane z oczekiwaną kwalifikacją kandydatów do struktur, które w obecnym systemie białoruskim udają parlament. Marionetkowość obowiązującego porządku wyborczego nie powinna jednak skłaniać nas do lekceważenia znaczenia nadchodzącego wydarzenia. Wszystkie analizy zawarte w raporcie podkreślają wagę, nie tyle z góry przesądzonych rezultatów procesu wyborczego, ile okoliczności w jakich będzie się on odbywał.

Link do PDF (wersja PL)