Nagroda im. Tytusa Filipowicza

O Nagrodzie | Nabór | Laureaci | Kontakt

NAGRODA im. TYTUSA FILIPOWICZA ma na celu uhonorowanie zasług obywateli Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu w rozwoju nauki, kultury i życia publicznego, w kształtowaniu i rozwoju społeczeństw obywatelskich oraz budowaniu demokratycznych państw, skierowanych ku Europie, uwzględniających historyczne, współczesne i przyszłe związki z Polską i Europą.

Staż przy Nagrodzie umożliwi badaczom z zakresu nauk społecznych, ścisłych, ekonomicznych, technicznych lub humanistycznych 2,5 -miesięczny pobyt badawczy na 2 polskich uniwersytetach (5 miesięcy łącznie).

Nagroda została ustanowiona w 2018 r. W skład wchodzą uczelnie: Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Warszawski oraz instytucje: Studium Europy Wschodniej UW, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu.

Nagroda nosi imię Tytusa Filipowicza (1873– 1953) – działacza politycznego, dyplomaty, publicysty, przed I wojną światową jednego z przywódców Polskiej Partii Socjalistycznej, w ramach której współpracował z Józefem Piłsudskim. W latach 1921–1923 przewodniczący „Misji specjalnej na Kaukaz Południowy” w randze ministra pełnomocnego. Inicjator i prezes Ligi Odrodzenia Gospodarczego. W 1937 był prezesem komitetu głównego Polskiego Czerwonego Krzyża. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W latach 1941–1942 i 1949–1953 był członkiem Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej na emigracji.