19. Konferencja Kaukazologiczna dla Młodych Naukowców na UW!

23-05-24 Promocja 0 comment

19. Konferencja Kaukazologiczna dla Młodych Naukowców im. Profesora Tadeusza Świętochowskiego odbyła się 22 maja 2024 roku w Sali Kolumnowej Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Konferencja została zorganizowana przez Seminarium Kaukaskie Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Konferencję otworzyli dyrektor Studium Europy Wschodniej UW Jan Malicki oraz kierownik Specjalizacji Kaukaskiej Studium Europy Wschodniej UW dr David Kolbaia.

W trakcie konferencji odbyły się cztery sesje panelowe z udziałem zaproszonych specjalistów, doktorantów i studentów zajmujących się tematyką kaukaską.

Równocześnie z konferencją została zaprezentowana wystawa poświęcona 100. rocznicy antysowieckiego powstania narodowego w Gruzji w 1924 r.** pt. „….. My real name is Valerian Tevzadze” (autor: David Kolbaia).

Konferencja była okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń między młodymi naukowcami zajmującymi się tematyką kaukaską. Uczestnicy konferencji mieli również możliwość zapoznania się z najnowszymi badaniami i publikacjami z zakresu kaukazologii.

Program Konferencji Swietochowski 2024 (pdf)

Celem konferencji jest przybliżenie uczestnikom współczesnych problemów w państwach Kaukazu, wsparcie studentów, doktorantów i absolwentów w pracach badawczych związanych z regionem, a także pomoc w integracji środowiska naukowego kaukazologów. Odbędzie się prezentacja osiągnięć  naukowych studentów, zarówno tych, którzy ukończyli swoje prace badawcze jak i tych, którzy są w trakcie przygotowywania prac magisterskich w ramach specjalizacji kaukaskiej. Tegoroczna konferencja obejmować będzie społeczne i kulturowe aspekty transformacji w państwach zakaukaskich, kwestie konfliktów terytorialnych prowadzących do powstania niestabilnych stref na Kaukazie, relacje Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych z krajami zakaukaskimi.

W lutym 2017 roku zmarł prof. Tadeusz Świętochowski, wybitny specjalista od spraw kaukaskich, profesor emerytowany Columbia University i wieloletni wykładowca gościnny Studium Europy Wschodniej. Od 2017 konferencja nosi nazwę Sesja Kaukazologiczna dla Młodych Naukowców im. Tadeusza Świętochowskiego.