Asia Plus: Uzbekistan blokuje ruch graniczny ciężarówek

23-05-24 Promocja 0 comment

Kierowcy będący obywatelami Turkmenistanu nie mogą uzyskać wiz wymaganych do przekroczenia granicy uzbecko-turkmeńskiej.

Problem zaczął się w połowie kwietnia. Poinformowano wówczas, że w związku z odmową wydania wiz na przejściu samochodowym Farap, na granicy obu krajów utworzyła się kolejka licząca ponad 500 pojazdów ciężarowych. Powodem, według doniesień z Taszkientu, jest brak równoprawnych warunków dla przewoźników turkmeńskich i uzbeckich. Zatem od uzbeckich kierowców w Turkmenistanie pobiera się średnio 700–900 dolarów, a od turkmeńskich w Uzbekistanie 200 dolarów.Ubezpieczenie turkmeńskie również jest drogie – 100 dolarów, ubezpieczenie uzbeckie kosztuje 15 dolarów. Dodatkowo w Turkmenistanie wypełnienie listu przewozowego kosztuje 200 dolarów, mapy przejazdu – 200 dolarów, a urządzenia GPS – 20 dolarów.Podczas, gdy w Uzbekistanie nie ma takich opłat.

Jak zauważa telegramowy kanał LogiStan, nie wiadomo jak długo potrwa rozwiązywanie problemu. Aszchabad i Taszkent prowadzą negocjacje, ale na razie dyplomatom nie udało się osiągnąć porozumienia. Jeśli chodzi o przewoźników z innych krajów, to otrzymują oni wizy jak zwykle.

Trzeba zaznaczyć, że podobny problem wystąpił w lutym tego roku na granicy Tadżykistanu z Uzbekistanem: na przejściach utknęło wówczas kilkadziesiąt ciężarówek. Wtedy powodem był wzrost cen licencji na przekraczanie granicy. Później kraje zgodziły się na przepuszczanie tranzytu bez specjalnych pozwoleń, jednak proces wprowadzania nowego systemu opóźnił się. Zmiany w umowie o międzynarodowym transporcie drogowym pomiędzy obydwoma krajami zostały podpisane w ramach oficjalnej wizyty prezydenta Uzbekistanu Szawkata Mirzijojewa w Duszanbe, w dniach 18-19 kwietnia. Ministerstwo Transportu Tadżykistanu poinformowało, że zgodnie z podpisanym protokołem przejazd tranzytowy pojazdów ciężarowych przez terytoria obu państw odbywać się będzie bez formularzy zezwoleń. Resort zauważył jednak, że podpisany dokument powinien zostać ratyfikowany przez parlamenty obu krajów. Jak dotąd nie był on przedmiotem dyskusji nawet w niższej izbie parlamentu kraju. Protokół nie został także ratyfikowany przez parlament Uzbekistanu.

Źródło: Asia Plus

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium