Eurasianet: Chiny udzielą kolejnej pomocy Tadżykistanowi

25-05-24 Promocja 0 comment

Chiny są gotowe pomóc Tadżykistanowi w ukończeniu kilku dużych projektów infrastrukturalnych, w tym modernizacji kontrolowanej przez państwo fabryki aluminium TALCO, największego przedsiębiorstwa przemysłowego w kraju.

TALCO, który prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon określił kiedyś mianem wizytówki Tadżykistanu, ostatnio zwiększa produkcję. W 2023 roku w fabryce wyprodukowano ponad 66 000 ton aluminium, co stanowi 7-procentowy wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. Przewiduje się, że w 2024 roku wydobycie wzrośnie do 84 000 ton. Jednak dyrektor ekonomiczny spółki Paweł Dik wskazywał już w kwietniu, że wzrost hamują ograniczenia produkcyjne, dodając, że przedsiębiorstwoszuka inwestora.

19 maja, na zakończenie dwudniowej wizyty ministra spraw zagranicznych Chin WangYi w Tadżykistanie, urzędnicy obu krajów podpisali program współpracy na lata 2025–2026. Początkowe doniesienia zawierały skąpe szczegóły na temat zawartości programu. Na początku maja podczas międzyrządowego spotkania w Pekinie urzędnicy chińscy i tadżyccy podpisali protokół, w którym nakreślono plany pomocy Tadżykistanowi w dokończeniu nie tylko modernizacji TALCO, ale także projektów infrastrukturalnych w stolicy Duszanbe, budowie centrum logistycznego w Dangara(rodzinne miasto Rachmona) oraz modernizacji autostrady w Górskim Badachszanie, aby ułatwić transport ciężarówek do Europy pochodzących z Chin.

Po tym spotkaniu agencja informacyjna Avesta zacytowała chińskiego wiceministra handlu Lin Zi, który stwierdził, że stosunki dwustronne osiągnęły „jakościowo nowy poziom”. Protokół podpisany między obydwoma państwami nie zawierał jednak szczegółów dotyczących harmonogramu budowy ani poziomu pomocy finansowej.Według oficjalnych danych tadżyckich, obroty handlowe chińsko-tadżyckie w 2023 roku wyniosły 1,5 miliarda dolarów, co stanowi 24-procentowy wzrost w stosunku do poziomu z poprzedniego roku. Przy czy bilans handlowy mocno przechyla się na korzyść Pekinu.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium