Eurasianet: Turkmenistan obawia się o stosunki z Chinami

08-06-24 Promocja 0 comment

Turkmenistan zajmuje wyjątkową pozycję w Azji Środkowej jako jedyne państwo w regionie posiadające nadwyżkę w handlu z Chinami, jednak sygnały dyplomatyczne z Pekinu sugerują, że Aszchabad nie jest dla chińskich dyplomatów priorytetem.

Według raportu opublikowanego przez powiązany z rządem turkmeńskim portal Business Turkmenistan, obroty handlowe między Aszchabadem a Pekinem w pierwszym kwartale 2024 roku wyniosły prawie 2,6 miliarda dolarów. Z tego niemal 92%, czyli 2,39 miliarda dolarów, przypadł na Turkmenistan z racji sprzedaży Chinom gazu ziemnego. Wszystkie pozostałe państwa Azji Środkowej odnotowują ogromne deficyty w dwustronnym handlu z Chinami.

Obecnie wartość handlu chińsko-turkmeńskiego wydaje się przyćmiewać tę między Turkmenistanem a Rosją. W komentarzu opublikowanym przez azerbejdżańską agencję informacyjną Trend wysłannik Rosji w Aszchabadzie Iwan Wołynkin ujawnił, że roczne dwustronne obroty handlowe w 2023 roku wyniosły nieco ponad 1,6 miliarda dolarów, czyli znacznie mniej niż  turkmeńsko-chińska wymiana tylko w pierwszymkwartale.

Pomimo nadwyżki Turkmenistanu wydaje się, że kraj ten nie cieszy się należnym szacunkiem  Pekinu. Na przykład Chiny wysłały w połowie maja do Aszchabadu, na obchody 300. rocznicy urodzin turkmeńskiego narodowego poety Magtymguły Fragidelegację dosyć niskiego szczebla, na której czele stał urzędnik chińskiego parlamentu.Pomimo to chińska delegacja była  potraktowana przez przywódców turkmeńskichwyjątkowo, m.in. została przyjęta przez prezydenta Serdara Berdymuchamedowa. Pod koniec maja turkmeński minister spraw zagranicznych Raszid Meredow w przemówieniu na posiedzeniu rządowym nazwał Chiny kluczowym partneremstrategicznym. Meredow stwierdził wówczas, że stosunki z Chinami efektywnie się rozwijają we wszystkich sferach – politycznej, handlowej, kulturalnej i humanitarnej.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium