Eurasianet: Turkmenistan wyprzedza Rosję w dostawach gazu do Chin

15-05-24 Promocja 0 comment

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom na początku 2024 roku ogłosił z wielką pompą, że wyprzedził Turkmenistan jako największego dostawcę gazu ziemnego do Chin. Niemniej, jeśli chodzi o przychody z eksportu, dochód Aszchabad nadal przewyższa dochód Moskwy.

Turkmeński portal Oil & Gas podaje, że w pierwszym kwartale bieżącego roku Aszchabad uzyskał 2,4 miliarda dolarów dochodu z eksportu gazu do Chin. Dane te potwierdził Daryo, najpopularniejszy portal informacyjny w Uzbekistanie. W raporcie zauważono, że Rosja zarobiła w tym samym okresie 2 miliardy dolarów na sprzedaży gazu do Pekinu. Powodem różnicy w zyskach jest fakt, że Chiny kupują rosyjski gaz po okazyjnych cenach. Zapotrzebowanie Kremla na środki pieniężne, aby utrzymać kraj na powierzchni przy jednoczesnym utrzymaniu wysiłków wojennych na Ukrainie, pozbawiło Rosję większości dźwigni negocjacyjnej w stosunkach z Pekinem. Przewaga Rosji w wielkości eksportu może się utrzymać tylko tak długo, jak długo będą oferować duże obniżki cen.

Niezależny portal Kroniki Turkmenistanu podał, że w 2025 roku przepustowość rosyjskiego gazociągu Siła Syberii do Chin ma wynieść 38 miliardów metrów sześciennych. Tymczasem łączna przepustowość trzech gazociągów łączących Turkmenistan i Chiny wynosi 55 miliardów metrów sześciennych. Turkmeńskie media państwowe rzuciły cień na eksport Kremla: w raportach o zyskach za gaz Aszchabadu z Chin pominęły Rosję. Przykładowo, oprócz Turkmenistanu, raport opublikowany przez Turkmenportal jako kluczowych dostawców, głównie skroplonego gazu ziemnego, wymienia jedynie Australię (3,6 miliardów dolarów), Katar (3,1 miliarda dolarów) i Malezję (1,15 miliarda dolarów).

Tymczasem szef Turkmengazu Maksat Babajew ogłosił plany zagospodarowania, jak to określił, „największego na świecie złoża gazowego” w Galkynysz. Pierwszy etap eskploatacji złoża już zapewnia stabilny eksport do Chin 30 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, drugi etap zapewni kolejne 25 miliardów metrów sześciennych. Według Turkmenportal trzeci etap zagospodarowania może zapewnić dostawy planowanego projektu rurociągu Turkmenistan-Afganistan-Pakistan-Indie(TAPI) o przewidywanej przepustowości 33 miliardów metrów sześciennych gazu.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium